970 000 SEK
Omsättning
▲ 52%
127 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,5%
26%
Soliditet
God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 170 923 SEK
Skulder:-1 606 190 SEK
Substansvärde:564 733 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Omsättningen ökade med 52% till 971 321 SEK, vilket indikerar god marknadsacceptans och försäljningsframgångar. Resultatet sjönk dock med 17,5% till 127 000 SEK, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga vinstmarginalen på 13,1% är fortfarande positiv men i nedåtgående trend. Soliditeten på 26% är acceptabel för ett handelsföretag. Företaget befinner sig i en expansionsfas där investeringar i tillväxt tycks påverka kortvarig lönsamhet negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en järnhandel i centrala Torsby, vilket är en typisk lokal detaljhandelsverksamhet med fokus på hushållsprodukter, verktyg och byggmaterial. Denna typ av verksamhet har vanligtvis stabila men cykliska intäkter och konkurrerar med både lokala aktörer och större kedjor. Företaget är etablerat sedan 2011 och är således inte ett nytt företag utan har funnits i över 10 år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 154 000 SEK till 127 000 SEK, en minskning med 27 000 SEK eller 17,5%. Detta trots den starka omsättningstillväxten indikerar att kostnaderna (kanske i form av investeringar, personal eller varukostnader) har ökat avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 26,0% är inom acceptabla nivåer för en handelsverksamhet och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimlig skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 437 244 SEK till 564 733 SEK, en ökning med 127 489 SEK eller 29,2%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 127 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 638 757 SEK till 971 321 SEK, en ökning med 332 564 SEK eller 52,0%. Detta visar på stark marknadstillväxt eller framgångsrika försäljningsstrategier.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 27 000 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar ökade kostnader eller tryck på marginalerna
  • Tillgångarna ökade endast marginellt med 5 099 SEK till 2 170 923 SEK, vilket kan tyda på begränsade investeringar i framtidskapacitet
  • Lönsamhetsutvecklingen visar negativ trend med -17,5% i resultattillväxt

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 52% till 971 321 SEK visar stark marknadsposition och försäljningspotential
  • Eget kapital ökade med 127 489 SEK till 564 733 SEK, vilket ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • Hög vinstmarginal på 13,1% trots nedgång visar att verksamheten är grundläggande lönsam