526 810 SEK
Omsättning
▼ 8,7%
276 695 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,7%
−158,2%
Soliditet
Mycket Låg
52,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:107 875 SEK
Skulder:-278 476 SEK
Substansvärde:-170 601 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med mycket stark lönsamhet men allvarlig balansräkningssvaghet. Trots en vinstmarginal på 52,5% och ett positivt resultat på 276 695 SEK har företaget ett negativt eget kapital på -170 601 SEK, vilket indikerar en långvarig ackumulering av förluster från tidigare år. Den dramatiska tillgångstillväxten på 748,3% och den starka förbättringen av eget kapital med 61,9% tyder på en aktiv omstrukturering eller en betydande kapitalinsats, men företaget kvarstår i en mycket utsatt finansiell position med extremt låg soliditet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skönhets- och vårdbranschen med tjänster som nagelvård, vaxning, frisörverksamhet, massage och laserbehandling. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv med relativt låga kapitalinvesteringar, vilket stämmer överens med de låga tillgångarna på 107 875 SEK. Den höga vinstmarginalen på 52,5% är ovanligt bra för branschen och kan tyda på en specialiserad nisch eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 320 688 SEK till 276 695 SEK, en minskning på 13,7%. Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen på över 50% visar att kärnverksamheten fortfarande är extremt lönsam.

Soliditet: Soliditeten på -158,2% är mycket låg och ohälsosam. Den indikerar att skulderna långt överstiger tillgångarna, vilket innebär en hög finansiell risk och svårigheter att få ny finansiering.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades kraftigt från -447 296 SEK till -170 601 SEK, en ökning med 61,9%. Denna dramatiska förbättring har sannolikt drivits av årets starka resultat på 276 695 SEK, vilket har använts för att täppa upp tidigare förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 577 088 SEK till 526 810 SEK, en nedgång på 8,7%. Detta kan bero på konkurrens, säsongsvariationer eller en avsiktlig strategi att fokusera på mer lönsamma tjänster.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet (-158,2%) skapar en allvarlig obalans i balansräkningen och en hög risk för betalningsproblem.
  • Minskande omsättning (-8,7%) och resultat (-13,7%) visar en negativ trend i den operativa verksamheten trots hög lönsamhet.
  • Negativt eget kapital på -170 601 SEK innebär tekniskt sett att företaget är insolvent och är beroende av tålamod från borgenärer.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 52,5% visar att kärnverksamheten är exceptionellt lönsam och kan generera stora kassaflöden.
  • Kraftig förbättring av eget kapital med 61,9% visar en stark positiv trend och att företaget är på väg mot en hälsosammare balansräkning.
  • Betydande tillväxt av tillgångar (+748,3%) kan indikera investeringar i utrustning eller lokaler som kan ligga till grund för framtida omsättningsökning.