40 861 000 SEK
Omsättning
▲ 121,2%
17 546 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 264,4%
76,5%
Soliditet
Mycket God
42,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
4 379 954 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:32 946 646 SEK
Skulder:-7 756 330 SEK
Substansvärde:25 190 316 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023. Med en omsättningstillväxt på över 120% och en resultattillväxt på över 260% befinner sig företaget i en expansiv fas. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,5% och soliditeten på 76,5% indikerar ett både lönsamt och finansiellt stabilt företag. Den snabba tillväxten i både omsättning, resultat och eget kapital pekar på att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt under året.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av kosmetiska produkter och tjänster med säte i Stockholm. Kosmetikbranschen är känd för att kunna ha höga marginaler, vilket stämmer väl överens med företagets mycket höga vinstmarginal på 42,5%. Företaget är etablerat sedan 2014 och är således inte ett nytt företag utan har några års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 4 815 000 SEK till 17 546 000 SEK, en ökning med 12 731 000 SEK eller 264,4%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och stordriftsfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 76,5% är mycket hög och indikerar att företaget har ett starkt kapitalunderlag och låg belåningsgrad. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 12 259 068 SEK till 25 190 316 SEK, en ökning med 12 931 248 SEK. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 501 193 SEK till 41 235 001 SEK, en ökning med 22 733 808 SEK eller 121,2%. Detta visar en mycket stark försäljningstillväxt under året.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stor ökning i tillgångar från 15 216 535 SEK till 32 946 646 SEK kräver effektiv kapitalanvändning för att bibehålla lönsamhet
  • Beroende av kosmetikmarknadens konjunkturkänslighet kan påverka framtida resultat

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 42,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark kapitaltillväxt från 12 259 068 SEK till 25 190 316 SEK möjliggör ytterligare tillväxtinitiativ
  • Befintlig verksamhetsmodell har bevisat sig vara extremt lönsam och skalbar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringar: omsättningstillväxt +121,2%, resultattillväxt +264,4%, eget kapital tillväxt +105,5% och tillgångstillväxt +116,5%. Denna konsekventa tillväxt över alla områden indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas där företaget inte bara ökar sin omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet och finansiella stabilitet.