192 000 SEK
Omsättning
▲ 19,3%
18 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 119,8%
79,1%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-03

Substansvärdering

Tillgångar:149 473 SEK
Skulder:-31 192 SEK
Substansvärde:118 281 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka förbättringar i lönsamhet och resultat trots en minskning av tillgångarna. Den höga soliditeten på 79.1% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, och vinstmarginalen på 9.4% klassificeras som stabil. Omsättningen har ökat med 19.2%, vilket tillsammans med en dramatisk resultatförbättring från förlust till vinst på 18 000 SEK visar på en effektivare verksamhet. Minskningen av tillgångarna med 19.9% kan tyda på en omstrukturering eller avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom ägande, drift och förädling av bisamhällen och biodling, med säte i Uddevalla. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av säsongsvariationer och externa faktorer som väder och pollentillgång, vilket kan påverka både omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från en förlust på 91 000 SEK till en vinst på 18 000 SEK, en förbättring på 119.8%. Denna dramatiska förändring indikerar antingen bättre kostnadskontroll, högre intäkter eller både och.

Soliditet: Soliditeten på 79.1% är mycket hög och indikerar att företaget har ett starkt eget kapital i förhållande till sina skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 100 161 SEK till 118 281 SEK, en tillväxt på 18.1%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 18 000 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 161 437 SEK till 192 276 SEK, en tillväxt på 19.2%. Detta visar på en ökad försäljning eller högre priser, vilket är positivt för verksamheten.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 19.9% från 186 594 SEK till 149 473 SEK, vilket kan indikera en avveckling av tillgångar eller investeringar som kan påverka framtida kapacitet.
  • Den absoluta omsättningen på 192 276 SEK är fortfarande relativt låg, vilket gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller försämrade marknadsförhållanden.
  • Verksamheten inom biodling är sårbar för externa faktorer som klimatförändringar, sjukdomar i bisamhällen och förändringar i pollentillgång.

Möjligheter

  • Den starka resultatförbättringen på 119.8% visar på en effektivisering av verksamheten och god kostnadskontroll.
  • Den höga soliditeten på 79.1% ger goda förutsättningar för att ta lån eller investera i framtida tillväxt.
  • Omsättningstillväxten på 19.2% visar på en expanderande marknad eller ökad efterfrågan på företagets produkter.