13 315 000 SEK
Omsättning
▲ 12%
4 473 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,8%
44%
Soliditet
Mycket God
33,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 817 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-29

Substansvärdering

Tillgångar:4 510 511 SEK
Skulder:-2 524 487 SEK
Substansvärde:1 917 202 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal bild med starka rörelseresultat men oroande kapitalförsämring. Omsättningen ökade med 12,0% till 13,4 miljoner SEK och resultatet ökade kraftigt med 29,8% till 4,5 miljoner SEK, vilket indikerar effektiv verksamhetsstyrning. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,5% är exceptionell. Samtidigt minskade eget kapital dramatiskt med 31,0% från 2,8 till 1,9 miljoner SEK, vilket tyder på att vinsten inte har ackumulerats i bolaget utan troligen utdelats eller använts för andra ändamål. Soliditeten på 44,0% är fortfarande god men har säkerligt försämrats från föregående år.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom tillverkning och försäljning av kylplattor, förpackning och livsmedelstillverkning samt förvaltning av värdepapper. Den breda verksamhetsprofilen med både tillverknings- och finansiell verksamhet kan förklara den höga vinstmarginalen, särskilt om värdepappersförvaltningen genererat bra avkastning. Företaget är etablerat sedan 2008 och är inte ett nytt bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt från 3 446 000 SEK till 4 473 000 SEK, en ökning på 1 027 000 SEK eller 29,8%. Denna resultatförbättring överstiger omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är fortfarande god och visar att bolaget finansieras i huvudsak med eget kapital. Den har dock sannolikt försämrats från föregående år givet den kraftiga kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 2 778 613 SEK till 1 917 202 SEK, en minskning på 861 411 SEK eller 31,0%. Detta är anmärkningsvärt då bolaget gjorde en vinst på 4,5 miljoner SEK, vilket tyder på att stora belopp har utdelats eller använts för att täcka förluster i andra delar av verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 907 265 SEK till 13 363 198 SEK, en tillväxt på 1 455 933 SEK eller 12,0%. Detta visar en positiv försäljningsutveckling i bolagets kärnverksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 861 411 SEK trots god vinst, vilket kan tyda på hög utdelning eller andra kapitaluttag
  • Stagnation i tillgångstillväxt (-0,1%) trots ökad omsättning och resultat, vilket kan indikera att bolaget inte investerar i framtiden
  • Risk för försämrad soliditet om trenden med kapitalminskning fortsätter
  • Beroende av den exceptionellt höga vinstmarginalen som kan vara svår att upprätthålla långsiktigt

Möjligheter

  • Mycket stark lönsamhet med 33,5% vinstmarginal som ger god kassaflöde
  • Positiv tillväxt i både omsättning (+12,0%) och resultat (+29,8%)
  • God soliditet på 44,0% som ger finansiell stabilitet
  • Etablerat bolag med verksamhet sedan 2008 som överlevt flera konjunktursvängningar