8 011 000 SEK
Omsättning
▲ 13,3%
909 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49%
43,1%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:5 836 660 SEK
Skulder:-3 030 972 SEK
Substansvärde:1 411 497 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt kraftigt försämrad lönsamhet och minskande balansomslutning. Den höga vinstmarginalen på 11,3% trots resultatnedgång indikerar att bolaget fortfarande är lönsamt, men den snabba resultatförsämringen på -49% är oroande. Minskningen av både eget kapital och tillgångar tyder på att företaget kan vara i en omstruktureringsfas eller möta ökade kostnader som påverkar lönsamheten negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver persontransport med taxi, uthyrning av förare, fordon, styckegodstransporter samt annan därmed förenlig verksamhet. Som transportföretag är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av fordon och att rörelsekapitalbehovet kan vara stort. Företaget är etablerat sedan 2012 och verkar i Bergs kommun, Jämtlands län.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 1 783 000 SEK till 909 000 SEK, en nedgång på 874 000 SEK eller 49,0%. Detta tyder på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 43,1% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 514 400 SEK till 1 411 497 SEK, en nedgång på 102 903 SEK. Denna minskning kan förklaras av det lägre årets resultat eller eventuella utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 071 412 SEK till 8 038 559 SEK, en positiv tillväxt på 13,3% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots svårare omständigheter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 49,0% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 7 116 023 SEK till 5 836 660 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet
  • Nedgång i eget kapital på 6,8% försvagar företagets långsiktiga stabilitet

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 13,3% visar att företaget fortfarande har marknadsförtroende och kundbas
  • God soliditet på 43,1% ger utrymme för framtida investeringar och finansiering
  • Hög vinstmarginal på 11,3% trots svårare år visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam