48 283 000 SEK
Omsättning
▲ 63,5%
3 249 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 397,6%
29%
Soliditet
God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
3 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-07-01

Substansvärdering

Tillgångar:21 180 180 SEK
Skulder:-14 705 233 SEK
Substansvärde:4 891 931 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2021 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningstillväxten på 63,5% kombinerat med en resultattillväxt på nära 400% indikerar en mycket framgångsrik expansion där företaget inte bara har ökat volymen utan också förbättrat lönsamheten avsevärt. Den höga tillgångstillväxten på 81,2% visar att företaget har investerat i sin verksamhet för att möta den ökade efterfrågan. Den relativt låga soliditeten på 29% är typisk för ett tillväxtföretag som finansierar expansion genom skuldsättning, men den starka resultatutvecklingen motiverar denna strategi.

Företagsbeskrivning

Begner Agenturer AB är ett företag som verkar inom två huvudområden: agenturverksamhet för marknadsföring och försäljning av utrustning till processindustrin (stål, aluminium, koppar), samt mät-, analys- och automationslösningar. Företaget samarbetar med världsledande leverantörer för att erbjuda helhetslösningar för processoptimering och kvalitetskontroll. Den starka tillväxten 2021 kan kopplas till ökad efterfrågan inom dessa industrisektorer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 653 000 SEK till 3 249 000 SEK, en ökning med 2 596 000 SEK eller 397,6%. Denna extremt höga resultattillväxt indikerar att företaget har skalat upp sin verksamhet med förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 29,0% är relativt låg och indikerar att företaget finansierar en betydande del av sin tillväxt genom lån. Detta är vanligt för tillväxtföretag men innebär en högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 025 220 SEK till 4 891 931 SEK, en tillväxt på 1 866 711 SEK eller 61,7%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 3 249 000 SEK, vilket delvis har använts till att investera i tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 30 250 732 SEK till 49 190 531 SEK, en ökning med 18 939 799 SEK eller 63,5%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 29,0% gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Den extremt höga tillväxttakten på över 60% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Företagets tillgångar har ökat med 81,2% till 21 180 180 SEK, vilket innebär en betydande ökning av den operativa skuldsättningen.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 397,6% till 3 249 000 SEK visar en mycket stark operativ effektivitet.
  • Företaget verkar i en niche med världsledande leverantörer, vilket ger en konkurrensfördel.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 61,7% till 4 891 931 SEK ger en bättre bas för framtida investeringar.