7 083 347 SEK
Omsättning
▲ 19%
784 469 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,5%
47,8%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
680 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 994 541 SEK
Skulder:-1 002 248 SEK
Substansvärde:803 062 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark omsättningstillväxt och förbättrad lönsamhet, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den höga vinstmarginalen på 11,0% indikerar effektiv verksamhetsstyrning, medan soliditeten på 47,8% är acceptabel för branschen. Den samtidiga ökningen av resultat och minskningen av tillgångar tyder på en effektivisering eller avveckling av tillgångar, vilket kan vara både positivt (bättre resursutnyttjande) och riskabelt (minskat kapitalunderlag).

Företagsbeskrivning

Bolaget är en begravningsbyrå verksam i Asarum, Karlshamns kommun, och har varit etablerat sedan 1997. Som begravningsbyrå är verksamheten relativt stabil och mindre konjunkturkänslig, vilket speglas i den kontinuerliga positiva resultatutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 750 612 SEK till 784 469 SEK, en ökning på 4,5% som visar på förbättrad lönsamhet trots den kraftiga omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 47,8% är god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 745 405 SEK till 803 062 SEK, en tillväxt på 7,7% som främst drivs av årets vinst på 784 469 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 105 695 SEK till 7 154 106 SEK, en stark tillväxt på 19,0% som indikerar framgångsrik marknadsutveckling eller prisförändringar.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 8,7% från 2 183 549 SEK till 1 994 541 SEK vilket kan indikera avveckling av kapital eller försämrad kapacitet
  • Den starka omsättningstillväxten på 19,0% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt i en mogen bransch

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 11,0% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning
  • Stark omsättningstillväxt på 19,0% indikerar framgångsrik marknadspositionering
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal utom tillgångar visar på generellt god företagshälsa

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+19,0%), resultat (+4,5%) och eget kapital (+7,7%), men en negativ trend i tillgångar (-8,7%). Denna kombination av ökad lönsamhet och minskade tillgångar kan tyda på en effektiviseringsprocess där företaget lyckas generera högre intäkter med färre resurser.