3 027 002 SEK
Omsättning
▼ 2,2%
1 869 571 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,8%
89%
Soliditet
Mycket God
61,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
183 700 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-04-08

Substansvärdering

Tillgångar:18 129 448 SEK
Skulder:-1 024 494 SEK
Substansvärde:12 853 195 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelseriktningar. Den exceptionellt höga soliditeten på 89.0% och vinstmarginalen på 61.8% indikerar ett mycket stabilt företag med god lönsamhet. Dock visar trenderna en tydlig försämring i den operativa verksamheten med minskad omsättning och resultat, samtidigt som balansräkningen expanderar kraftigt. Detta kan tyda på att företaget investerat i tillgångar som ännu inte ger avkastning, eller att det skett en omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver läkartjänster inom både privat och offentlig sektor sedan registrering 2016. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialisttjänster inom vården, medan den stabila kundbasen från både offentlig och privat sektor ger en diversifierad intäktsström.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 194 596 SEK till 1 869 571 SEK, en minskning med 325 025 SEK (-14.8%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 89.0% är exceptionellt hög och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger en mycket god finansiell stabilitet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 9 118 399 SEK till 12 853 195 SEK, en tillväxt på 3 734 796 SEK (+41.0%). Denna ökning beror sannolikt på att större delen av årets resultat har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 094 722 SEK till 3 027 002 SEK, en nedgång med 67 720 SEK (-2.2%). Detta indikerar en lätt kontraktion i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Försämrad lönsamhet med en resultatminskning på 325 025 SEK (-14.8%) trots en mycket hög absolut vinstmarginal.
  • Minskad omsättning på 67 720 SEK (-2.2%) kan tyda på konkurrenstryck eller förlorade uppdrag.
  • Kraftig tillgångstillväxt på 4 214 898 SEK (+30.3%) utan motsvarande omsättningsökning väcker frågor om investeringarnas effektivitet.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 89.0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig skulder.
  • Mycket hög vinstmarginal på 61.8% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam när den väl har uppdrag.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital på 3 734 796 SEK ger ökad finansiell muskelkraft för att möta nedgångstider eller satsa på nya affärsmöjligheter.

Trendanalys

Trenderna är motstridiga: negativ operativ utveckling (omsättning -2.2%, resultat -14.8%) står i kontrast mot positiv balansutveckling (eget kapital +41.0%, tillgångar +30.3%). Detta skapar en osäkerhet kring hur den finansiella expansionen ska omvandlas till framtida intäkter och vinster.