2 447 000 SEK
Omsättning
▼ 13,4%
188 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 469,7%
14,6%
Soliditet
Stabil
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 897 013 SEK
Skulder:-5 889 448 SEK
Substansvärde:1 007 565 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har bolaget bytt samarbetspartner och är numer anslutet till LBC och avtal med HML är avslutat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bytt samarbetspartner och är nu anslutet till LBC medan avtal med HML har avslutats.
  • Den enorma ökningen av tillgångarna från 1,5 miljoner till nästan 6,9 miljoner SEK är i sig en mycket viktig händelse som troligen påverkat hela företagets finansiella struktur.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med dramatiska förändringar i balansräkningen och en polariserad resultatutveckling. Den extremt höga tillgångstillväxten på 374% indikerar en större investering eller förvärv, medan omsättningen sjunker. Resultatet har förbättrats dramatiskt men från en mycket låg nivå. Soliditeten på 14,6% är låg och oroväckande sett till den stora tillgångstillväxten. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas med både betydande risker och potential.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet och anläggningsarbeten, är anslutet till LBC och har sitt säte i Mölndal. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av tunga fordon och maskiner, vilket förklarar de stora tillgångarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 155 000 SEK till 188 000 SEK från 33 000 SEK föregående år, en ökning på 469,7%. Denna förbättring är imponerande men ska ses i ljuset av den relativt låga absoluta nivån.

Soliditet: Soliditeten på 14,6% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en betydande riskfaktor, särskilt i en bransch som kan vara konjunkturkänslig.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 147 496 SEK till 1 007 565 SEK från 860 069 SEK föregående år, en ökning på 17,1%. Denna ökning kan till stor del förklaras av årets vinst som bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk med 30 799 SEK till 3 448 033 SEK från 3 417 234 SEK föregående år, en minskning på 0,9%. Detta är en negativ trend som står i kontrast till den enorma tillväxten i balansräkningen.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 14,6% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Omsättningen sjunker trots en massiv ökning av tillgångarna, vilket väcker frågor om investeringens lönsamhet.
  • Den extremt höga belåningen (tillgångar 6 897 013 SEK mot eget kapital 1 007 565 SEK) medför betydande finansiella risker och räntebörda.

Möjligheter

  • Resultatet har förbättrats dramatiskt med 469,7%, vilket visar en förbättrad lönsamhet i verksamheten.
  • Ökningen av eget kapital med 17,1% stärker företagets kapitalbas, om än från en låg nivå.
  • Samarbetet med LBC kan erbjuda nya affärsmöjligheter och stabilitet som den tidigare partnern HML inte kunde erbjuda.