256 000 SEK
Omsättning
▼ 69,5%
256 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,6%
74%
Soliditet
Mycket God
99,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 180 258 SEK
Skulder:-266 072 SEK
Substansvärde:714 186 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad ekonomisk bild med kraftiga nedgångar i omsättning och resultat kombinerat med starka förbättringar i balansräkningen. Den extremt höga vinstmarginalen på 99,9% indikerar att företaget troligen har genomfört en större icke-operativ transaktion eller försäljning av tillgångar, eftersom en sådan marginal är orealistisk för normal verksamhet. Den höga soliditeten på 74% är positiv och ger företaget god finansiell stabilitet trots de kraftiga omsättningsminskningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultations- och konstruktionsverksamhet inom verkstadsindustrin och maskinentreprenadbranschen samt försäljning av ammunition. Denna kombination av verksamheter kan medföra säsongsbetonade variationer och beroende av större projekt, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 814 000 SEK till 256 000 SEK (-68,5%), men den extremt höga vinstmarginalen på 99,9% tyder på att resultatet huvudsakligen kommer från icke-operativa poster snarare än den ordinarie verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 512 274 SEK till 714 186 SEK (+39,4%), vilket främst beror på årets resultat på 256 000 SEK som tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 837 539 SEK till 255 800 SEK, en nedgång med 69,5%. Detta indikerar antingen förlust av större kunder, avslutade projekt eller eventuell omstrukturering av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 69,5% från 837 539 SEK till 255 800 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller projekt
  • Resultatminskning med 68,5% trots extrem vinstmarginal tyder på ovanliga transaktioner som inte är hållbara långsiktigt
  • Beroende av få eller stora projekt kan skapa osäkerhet i framtida intäktsflöden

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 74% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Tillgångstillväxt på 21,3% till 1 180 258 SEK visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet
  • Eget kapitaltillväxt på 39,4% till 714 186 SEK skapar goda förutsättningar för framtida expansion