1 891 608 SEK
Omsättning
▲ 67,7%
305 611 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 130,2%
13%
Soliditet
Stabil
16,6%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-04

Substansvärdering

Tillgångar:2 771 019 SEK
Skulder:-2 403 352 SEK
Substansvärde:288 037 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2023. Med en omsättningstillväxt på 67,7% och en resultattillväxt på 130,2% indikerar detta att företaget inte bara växer snabbt utan också blir mer effektivt i sin verksamhet. Den kraftiga tillgångstillväxten på 86,3% tyder på betydande investeringar för att stödja denna expansion. Trots den imponerande tillväxten är soliditeten på 13,0% relativt låg, vilket pekar på ett högt skuldförhållande i förhållande till eget kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom gruvindustrin med tillverkning, montage och idriftagning av processutrustning för malmbehandling, samt mekaniskt underhåll och service. Verksamheten inkluderar även innovativa egna produkter och uthyrning av personal, husbilar, manskapsbodar och maskiner. Den starka tillväxten kan kopplas till efterfrågan från huvudkunden inom gruvindustrin och framgångsrika anbud.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 132 779 SEK till 305 611 SEK, en ökning med 172 832 SEK eller 130,2%. Den höga vinstmarginalen på 16,6% indikerar god kostnadskontroll och effektiv verksamhet trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 13,0% är låg och indikerar att företaget är starkt skuldfinansierat. Detta är vanligt i tillväxtfasen men medför ökad finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 211 267 SEK till 288 037 SEK, en tillväxt på 76 770 SEK eller 36,3%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 172 848 SEK till 1 846 740 SEK, en tillväxt på 673 892 SEK eller 67,7%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och troligen nya uppdrag från huvudkunden.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 13,0% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Beroende av en huvudkund inom gruvindustrin skapar koncentrationsrisk
  • Kraftig tillgångstillväxt på 86,3% till 2 771 019 SEK kan indikera högt skuldtagande som belastar framtida resultat

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 67,7% visar på stark marknadsposition och konkurrensfördelar
  • Mycket hög vinstmarginal på 16,6% indikerar god lönsamhet och effektiv verksamhetsstyrning
  • Verksamheten med innovativa egna produkter och uthyrningstjänster ger diversifieringsmöjligheter bortom kärnverksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med exceptionell tillväxt i omsättning (+67,7%), resultat (+130,2%), eget kapital (+36,3%) och tillgångar (+86,3%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i accelererad tillväxtfas med god operativ effektivitet, men med ökad finansiell risk på grund av den låga soliditeten.