1 366 252 SEK
Omsättning
▼ 41,8%
704 638 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 208,3%
51,3%
Soliditet
Mycket God
41,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
170 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 686 853 SEK
Skulder:-784 959 SEK
Substansvärde:725 011 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt exceptionellt stark lönsamhet och förbättrat eget kapital. Den dramatiska omsättningsminskningen på -41,8% till 1,7 miljoner SEK kombinerat med en resultatförbättring på +208% till 705 tusen SEK tyder på en fundamental förändring i verksamheten, möjligen genom avslutade större projekt eller en strategisk omställning till mer lönsamma uppdrag. Soliditeten på 51,3% är stark och visar på god finansiell hälsa trots den minskade omsättningsvolymen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver nybyggnation och renovering av bostadshus och andra byggnader, en verksamhet som typiskt sett är projektbaserad med varierande omsättning och resultat mellan perioder beroende på projektens storlek och fas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 228 545 SEK till 704 638 SEK, en ökning med 476 093 SEK (+208,3%). Den extremt höga vinstmarginalen på 41,3% indikerar mycket effektiv kostnadskontroll eller avslut av särskilt lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 51,3% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 306 569 SEK till 725 011 SEK, en ökning med 418 442 SEK (+136,5%). Denna förbättring drivs helt av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 441 260 SEK till 1 704 753 SEK, en minskning med 736 507 SEK (-41,8%). Denna kraftiga nedgång kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på -41,8% till 1 704 753 SEK kan indikera problem med att skaffa nya projekt eller en avveckling av verksamheten
  • Tillgångarna halverades nästan från 3 176 126 SEK till 1 686 853 SEK (-46,9%), vilket kan tyda på avveckling av anläggningstillgångar eller lager

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 41,3% vinstmarginal visar på förmåga att generera hög avkastning på utfört arbete
  • Eget kapital mer än fördubblades till 725 011 SEK, vilket ger god kapitalbas för framtida investeringar eller expansion
  • Hög soliditet på 51,3% ger finansiell styrka att ta sig an nya projekt eller klara av konjunkturnedgångar