1 618 734 SEK
Omsättning
▼ 12,7%
1 284 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 60,9%
21,5%
Soliditet
God
0,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 513 489 SEK
Skulder:-1 188 006 SEK
Substansvärde:325 483 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningsutvecklingen men positiva tendenser i lönsamhet och balansräkning. Den kraftiga omsättningsminskningen på 12.7% till 1 618 734 SEK är oroande och indikerar konkurrensproblem eller försvagad efterfrågan. Trots detta har företaget förbättrat sitt resultat markant med 60.9% till 1 284 SEK, vilket visar på effektiviseringsåtgärder. Tillgångarna har ökat till 1 513 489 SEK, vilket tyder på fortsatta investeringar trots svagare försäljning. Soliditeten på 21.5% är acceptabel men inte stark, vilket placerar företaget i en sårbar position vid fortsatt omsättningsnedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget driver butiken Benedicks i Gysinge med inriktning på försäljning av kläder, inredning och outdoor-produkter. Detta är en typisk detaljhandelsverksamhet med fysisk butik som troligtvis påverkas av konkurrens från e-handel och större kedjor. Verksamheten startade 2021 och har därmed varit etablerad i cirka 2-3 år, vilket innebär att det fortfarande befinner sig i en tidig fas med etableringsutmaningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 798 SEK till 1 284 SEK, en ökning med 486 SEK eller 60.9%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar bättre kostnadskontroll eller högre marginaler på kvarvarande försäljning.

Soliditet: Soliditeten på 21.5% innebär att cirka en femtedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett ungt företag men ligger under branschgenomsnitt för etablerade detaljhandelsföretag, vilket begränsar möjligheterna till ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 325 193 SEK till 325 483 SEK, en tillväxt på endast 290 SEK eller 0.1%. Den minimala ökningen reflekterar det låga resultatet trots förbättringen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 853 139 SEK till 1 618 734 SEK, en nedgång på 234 405 SEK eller 12.7%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, ökad konkurrens eller förändrade köpbeteenden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 234 405 SEK eller 12.7% riskerar att fortsätta om inte åtgärder vidtas
  • Mycket låg vinstmarginal på 0.1% ger begränsat utrymme för investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar
  • Soliditet på 21.5% är relativt svag och begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån vid behov

Möjligheter

  • Resultatförbättring med 60.9% visar att företaget kan effektivisera verksamheten trots svagare försäljning
  • Tillgångstillväxt på 8.2% till 1 513 489 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten
  • Butikskonceptet med kläder, inredning och outdoor har potential att attrahera bred kundbas i Gysinge-området