678 153 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
107 693 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,3%
32,9%
Soliditet
God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 950 126 SEK
Skulder:-1 293 503 SEK
Substansvärde:582 951 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättnings- och eget kapital-tillväxter men samtidigt en kraftig minskning av tillgångar och ett sjunkande resultat. Den höga vinstmarginalen på 15.9% indikerar god lönsamhet på omsättningen, men den negativa resultattillväxten på -7.3% är oroande. Den låga soliditeten på 32.9% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme. Sammantaget verkar företaget vara i en omställningsfas med omfördelning av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag grundat 1994 som äger aktier i dotterbolaget Thorselldäck i Skara AB samt förvaltar två fastigheter. Verksamheten består av fastighetsuthyrning till både dotterbolaget och externa hyresgäster, samt ägande av ett dotterbolag som bedriver däckförsäljning och bilservice.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 116 212 SEK till 107 693 SEK, en negativ utveckling på -7.3% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 32.9% är relativt låg och indikerar att en stor del av tillgångarna finansieras med skulder, vilket ger begränsat utrymme för ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 499 404 SEK till 582 951 SEK, en stark tillväxt på 16.7% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 627 195 SEK till 678 153 SEK, en positiv tillväxt på 8.1% som indikerar ökad verksamhetsvolym eller höjda priser.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 39.7% från 3 236 156 SEK till 1 950 126 SEK kan indikera avyttringar eller nedskrivningar.
  • Sjunkande resultat trots ökad omsättning visar på marginelltryck eller ökade kostnader.
  • Låg soliditet på 32.9% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare skulder för investeringar.

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital med 16.7% förbättrar företagets finansiella stabilitet.
  • Hög vinstmarginal på 15.9% visar att verksamheten är lönsam i förhållande till omsättningen.
  • Diversifierad verksamhet med både fastighetsförvaltning och ägande av operativt dotterbolag ger flera inkomstkällor.