6 243 000 SEK
Omsättning
▲ 74,8%
459 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52%
44,3%
Soliditet
Mycket God
7,3%
Vinstmarginal
Stabil
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-12-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 950 379 SEK
Skulder:-1 006 829 SEK
Substansvärde:554 111 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2022. Med en omsättningstillväxt på nästan 75% och resultattillväxt på 52% indikerar detta en betydande expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på 44,3% kombinerat med stark tillväxt i eget kapital visar att företaget växer på ett finansieringsmässigt sunt sätt. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparation och underhåll inom industrin, svetsarbeten och metallvarutillverkning med säte i Växjö. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kapitalintensiv, vilket gör den starka tillväxten i både omsättning och resultat särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 302 000 SEK till 459 000 SEK, en ökning med 157 000 SEK eller 52,0%. Detta visar att företaget inte bara växer utan också behåller en god lönsamhet vid expansion.

Soliditet: Soliditeten på 44,3% är mycket god och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 361 877 SEK till 554 111 SEK, en ökning med 192 234 SEK eller 53,1%. Denna tillväxt kommer främst från årets vinst, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 764 268 SEK till 6 265 233 SEK, en ökning med 2 500 965 SEK eller 74,8%. Denna exceptionella tillväxt indikerar antingen större projekt, fler kunder eller högre priser.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsbrist och kvalitetsproblem om den inte hanteras korrekt
  • Industrisektorn är konjunkturkänslig, vilket kan påverka framtida orderstock negativt vid ekonomisk nedgång
  • Tillgångstillväxten på 30,4% till 1 950 379 SEK kan indikera behov av ytterligare investeringar som kräver finansiering

Möjligheter

  • Den starka marknadspositionen med 6 265 233 SEK i omsättning ger goda förutsättningar för fortsatt expansion
  • Vinstmarginalen på 7,3% klassificerad som stabil visar på en hållbar affärsmodell med god prissättningsförmåga
  • Det höga eget kapital på 554 111 SEK ger goda möjligheter till ytterligare investeringar och finansiering till förmånliga villkor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+74,8%), resultat (+52,0%), eget kapital (+53,1%) och tillgångar (+30,4%). Trenden indikerar en företag i stark expansion med god lönsamhet och finansiell stabilitet.