2 860 000 SEK
Omsättning
▲ 13%
441 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 458,2%
73,5%
Soliditet
Mycket God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 070 154 SEK
Skulder:-231 952 SEK
Substansvärde:585 202 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med genomgående förbättringar inom alla nyckelområden. Den dramatiska resultatökningen på över 450% kombinerat med betydande tillväxt i omsättning, eget kapital och tillgångar indikerar ett företag i en kraftig expansionsfas. Den höga soliditeten på 73,5% ger en stabil finansieringsbas för fortsatt tillväxt. Företaget har tydligt förbättrat sin lönsamhet och kapitalstruktur avsevärt från föregående år.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver rörmokeri och därmed förenlig verksamhet med säte i Östersund. Som ett etablerat företag sedan 2012 verkar det inom en bransch med stabil efterfrågan, vilket gör de starka tillväxtsiffrorna extra anmärkningsvärda.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 79 000 SEK till 441 000 SEK, en ökning på 458,2% som visar betydande effektivisering och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 73,5% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar, vilket är ovanligt starkt för ett tillväxtföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 396 558 SEK till 585 202 SEK, en tillväxt på 47,6% som främst drivs av det starka årets resultat och förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 531 319 SEK till 2 897 254 SEK, en tillväxt på 13,0% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling i rörmokeriverksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga resultattillväxten på 458,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Tillgångstillväxten på 60,2% överstiger omsättningstillväxten, vilket kan indikera minskad effektivitet i kapitalanvändningen
  • Företagets snabba expansion kan ställa höga krav på operativ kapacitet och ledningsförmåga

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 15,2% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark balansräkning med eget kapital på 585 202 SEK ger goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt
  • Befintlig marknadsposition i Östersund med etablerat varumärke sedan 2012 ger konkurrensfördelar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+13,0%), resultat (+458,2%), eget kapital (+47,6%) och tillgångar (+60,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla områden indikerar en genomgående förbättring av företagets finansiella hälsa och konkurrenskraft.