3 239 000 SEK
Omsättning
▲ 14,5%
367 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,3%
54%
Soliditet
Mycket God
11,3%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-12

Substansvärdering

Tillgångar:5 471 471 SEK
Skulder:-2 350 348 SEK
Substansvärde:2 374 248 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka resultatförbättringar men samtidigt oroande tecken på kapitalförsämring. Omsättningen ökade med 14.5% till 3,2 miljoner SEK och resultatet förbättrades med 22,3% till 367 000 SEK, vilket indikerar en god operativ effektivitet. Den höga vinstmarginalen på 11,3% och soliditeten på 54,0% är starka nyckeltal. Dock är minskningen av eget kapital och tillgångar med -0,0% respektive -6,1% anmärkningsvärt och tyder på att företaget kan ha gjort utdelningar eller investeringar som påverkat balansräkningen negativt trots god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet och har varit registrerat sedan 2006 med säte i Haninge. Som ett etablerat transportföretag är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av fordonspark och utrustning, vilket förklarar den höga soliditeten men också kapitalbindningen i materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 300 000 SEK till 367 000 SEK, en ökning på 67 000 SEK eller 22,3%, vilket indikerar god kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 2 374 350 SEK till 2 374 248 SEK, en minskning på 102 SEK. Trots ett positivt resultat på 367 000 SEK tyder detta på att företaget sannolikt har gjort utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 828 957 SEK till 3 247 404 SEK, en positiv tillväxt på 14,5% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet trots den generella minskningen av tillgångar.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar från 5 828 508 SEK till 5 471 471 SEK (-6,1%) kan indikera att företaget investerar för lite i sin fordonspark, vilket kan hota långsiktig konkurrenskraft
  • Stagnation i eget kapital trots god lönsamhet visar på kapitaluttag som kan begränsa tillväxtmöjligheter
  • Branschens känslighet för bränslepriser och konjunktursvängningar kan påverka lönsamheten framöver

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 11,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 54,0% ger finansiell styrka att ta lån för investeringar till förmånliga villkor
  • Positiv omsättningstillväxt på 14,5% visar att företaget kan växa i en mogen bransch

Trendanalys

Företaget visar positiva trender i rörelseresultat med förbättrad lönsamhet och omsättningstillväxt, men negativa trender i balansräkningen med minskande tillgångar och eget kapital. Den övergripande trenden är positiv på kort sikt men kräver uppmärksamhet på långsiktig kapitalförvaltning.