4 053 650 SEK
Omsättning
▲ 12,1%
42 766 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7 148,5%
32,8%
Soliditet
God
1,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:811 843 SEK
Skulder:-530 376 SEK
Substansvärde:209 166 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig positiv utveckling med stark tillväxt inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 12%, resultatet har förbättrats dramatiskt från en mycket låg nivå, och både eget kapital och tillgångar växer. Trots den imponerande resultattillväxten kvarstår en låg vinstmarginal på 1,1%, vilket indikerar att företaget fortfarande har utmaningar med lönsamheten. Soliditeten på 32,8% är acceptabel men inte stark. Övergripande befinner sig företaget i en fas av stabil tillväxt efter en period med mycket låg lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en restaurangverksamhet i Lilla Edet som etablerades 2010. Som restaurang är det typiskt att ha relativt höga rörliga kostnader för personal, matvaror och lokal, vilket förklarar den låga vinstmarginalen trots god omsättningstillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 590 SEK till 42 766 SEK, en ökning på 42 176 SEK eller 7 148,5%. Den extremt låga utgångsnivån indikerar att företaget tidigare knappt var lönsamt men nu har nått en mer hållbar nivå.

Soliditet: Soliditeten på 32,8% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för en restaurangverksamhet men ger begränsat utrymme för stora investeringar utan extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 186 683 SEK till 209 166 SEK, en tillväxt på 22 483 SEK eller 12,0%. Denna ökning är i linje med årets resultat och visar på en stabil kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 618 691 SEK till 4 053 650 SEK, en tillväxt på 434 959 SEK eller 12,1%. Detta visar en god försäljningsutveckling i restaurangverksamheten.

Huvudrisker

  • Mycket låg vinstmarginal på 1,1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller försämrad försäljning
  • Begränsat eget kapital på 209 166 SEK ger litet finansiellt utrymme för oförutsedda händelser eller större investeringar
  • Restaurangbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida resultat negativt

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 12,1% visar att verksamheten växer och attraherar kunder
  • Dramatisk resultatförbättring med 7 148,5% indikerar att effektiviseringsåtgärder gett effekt
  • Tillgångstillväxt på 13,2% till 811 843 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend: omsättning (+12,1%), resultat (+7148,5%), eget kapital (+12,0%) och tillgångar (+13,2%). Den dramatiska resultatförbättringen från extremt låg nivå är den mest anmärkningsvärda trenden och indikerar en vändpunkt i företagets lönsamhet.