1 359 000 SEK
Omsättning
▲ 26,1%
203 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45,4%
74%
Soliditet
Mycket God
15%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 192 717 SEK
Skulder:-315 321 SEK
Substansvärde:877 396 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en betydande försämring av lönsamheten. Den höga soliditeten ger en stabil finansiell bas, men den kraftiga resultatminskningen på 45,4% är oroande och indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Företaget, som är etablerat sedan 2002, verkar befinna sig i en fas där det lyckats öka försäljningen men inte samtidigt bibehålla sin lönsamhet, vilket pekar på potentiella effektivitetsproblem eller förändrade förutsättningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget säljer konsultationer och service inom tunnelborrning och till gruvindustrin med säte i Östersund. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i bygg- och gruvsektorn, vilket kan förklara de stora variationerna i resultat trots en ökad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 372 000 SEK till 203 000 SEK, en minskning på 169 000 SEK. Denna dramatiska nedgång, trots högre omsättning, tyder på att kostnaderna (t.ex. personal, material eller externa tjänster) har ökat avsevärt.

Soliditet: En soliditet på 74,0% är exceptionellt stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger en god buffert mot motgångar och ett låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 919 573 SEK till 877 396 SEK, en nedgång på 42 177 SEK. Denna minskning beror sannolikt direkt på det lägre årets resultat, som påverkade kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 224 378 SEK till 1 359 083 SEK, en tillväxt på 11,0% eller 134 705 SEK. Detta är en positiv utveckling som visar på ökad försäljningsvolym eller höjda priser.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet där vinstmarginalen fallit till 15,0% från en betydligt högre nivå föregående år, vilket hotar långsiktig hållbarhet.
  • Minskande eget kapital på 42 177 SEK, vilket, om trenden fortsätter, kan erodera den starka kapitalbasen.
  • Oklarhet kring orsaken till den stora resultatförsämringen på 169 000 SEK trots högre försäljning, vilket kan dölja underliggande operativa problem.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 11,0% visar att företaget har en marknad och förmåga att generera intäkter.
  • Mycket hög soliditet på 74,0% ger utrymme för att investera i verksamheten eller ta lån för att finansiera framtida tillväxt till förmånliga villkor.
  • Den befintliga vinstmarginalen på 15,0%, även om den försämrats, är fortfarande klassificerad som hög och visar att verksamheten i grunden är lönsam.