102 000 SEK
Omsättning
● 0%
61 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 116,7%
40,4%
Soliditet
Mycket God
59,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:167 675 SEK
Skulder:-94 802 SEK
Substansvärde:48 293 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Detta är bolagets första verksamhetsår.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Detta är bolagets första verksamhetsår enligt årsredovisningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark start med exceptionellt hög lönsamhet men från en mycket liten bas. Den extremt höga vinstmarginalen på 59,2% och den snabba tillväxten i eget kapital och tillgångar indikerar en framgångsrik etablering, men den låga absoluta omsättningsnivån på endast 102 500 SEK visar att företaget fortfarande befinner sig i en tidig fas med begränsad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom service och underhåll för vattenkrafts- och gruvindustri, konsultation, försäljning av fordon samt kapitalförvaltning. Denna breda verksamhetsbeskrivning ger flexibilitet men kan också indikera att företaget fortfarande testar olika affärsområden för att hitta sin niche.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 61 000 SEK med en mycket hög vinstmarginal på 59,2%. Detta är en förbättring från föregående års resultat på -6 000 SEK, vilket troligen representerar uppstartsförluster innan verksamheten kommit igång ordentligt.

Soliditet: Soliditeten på 40,4% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 153,7% från 19 035 SEK till 48 293 SEK. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 61 000 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 102 500 SEK under 2023, vilket är bolagets första verksamhetsår och utgör startnivån. Det saknas jämförelsedata från tidigare år.

Huvudrisker

  • Mycket låg omsättningsvolym på endast 102 500 SEK skapar sårbarhet för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av enskilda kunder
  • Bred verksamhetsbeskrivning kan indikera brist på fokus och tydlig affärsmodell
  • Första årets siffror ger begränsad historisk data att bedöma långsiktig hållbarhet på

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 59,2% visar på potential för stark lönsamhet vid högre omsättningsvolym
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 153,7% ger finansiell styrka för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 569,8% från 25 035 SEK till 167 675 SEK indikerar snabb kapitaluppbyggnad och expansionspotential

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka tillväxttendenser i sin startfas med förbättringar i alla nyckeltal: resultattillväxt (+1116,7%), eget kapital tillväxt (+153,7%) och tillgångstillväxt (+569,8%). Den extremt höga vinstmarginalen kombinerat med snabb kapitaltillväxt skapar en positiv momentum, men den absoluta storleken på verksamheten förblir liten och osäkerheten kring långsiktig hållbarhet är hög som nyetablerat företag.