379 000 SEK
Omsättning
▲ 88,6%
13 687 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 241,9%
94%
Soliditet
Mycket God
3 614,6%
Vinstmarginal
Artificiell
9 100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-06

Substansvärdering

Tillgångar:15 180 120 SEK
Skulder:-916 610 SEK
Substansvärde:14 263 510 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under året sålt sina andelar i Sesemic AB.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har under året sålt sina andelar i Sesemic AB, vilket är den primära förklaringen till den extraordinära resultatökningen och kapitaltillväxten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell finansiell transformation under 2023 med en dramatisk ökning av både resultat och tillgångar. Den extremt höga vinstmarginalen på 3 614,6% indikerar att den största delen av resultatet inte kommer från den ordinära verksamheten utan från en extraordinär händelse, sannolikt försäljningen av andelar i Sesemic AB. Soliditeten på 94,0% är mycket stark och visar att företaget nu är extremt välkapitaliserat med minimal skuldsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparationer och ombyggnationer av mekanisk utrustning, försäljning av mekanisk utrustning och tillbehör samt ägande och förvaltning av fastigheter och annan egendom. Den låga omsättningen på 378 658 SEK tyder på att den operativa verksamheten är begränsad, medan den enorma resultatökningen huvudsakligen härrör från en kapitaltransaktion snarare än den ordinarie verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet exploderade från 1 020 000 SEK till 13 687 000 SEK, en ökning på 1 241,9%. Denna enorma förbättring är inte drivet av den ordinarie verksamheten utan av en engångsförsäljning av bolagets andelar i Sesemic AB.

Soliditet: Soliditeten på 94,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger en mycket stark finansiell stabilitet och låg risk för insolvens.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 2 376 393 SEK till 14 263 510 SEK, en tillväxt på 500,2%. Denna ökning är en direkt följd av det extremt höga resultatet och har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 200 990 SEK till 378 658 SEK, en tillväxt på 88,6%. Denna ökning är positiv men den absoluta nivån förblir relativt blygsam för ett etablerat företag, vilket indikerar en begränsad operativ skala.

Huvudrisker

  • Den artificiella vinstmarginalen på 3 614,6% är ohållbar och döljer den verkliga lönsamheten i den operativa kärnverksamheten, vilken verkar vara mycket låg.
  • Framtida resultat kommer sannolikt att återgå till en betydligt lägre nivå då intäkterna från försäljningen av Sesemic AB var en engångseffekt.
  • Den mycket låga omsättningen på 378 658 SEK skapar en sårbarhet då den inte ger ett brett intäktsunderlag för att absorbera eventuella framtida kostnadsökningar.

Möjligheter

  • Det extremt höga eget kapitalet på 14 263 510 SEK ger företaget betydande finansiella muskler att investera i tillväxt, antingen genom att expandera den nuvarande verksamheten eller genom förvärv.
  • Den mycket starka soliditeten på 94,0% ger utmärkade förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor om ytterligare investeringsbehov uppstår.
  • Intäkterna från försäljningen av Sesemic AB har omvandlat företaget till ett mycket kapitalstarkt bolag med möjlighet att strategiskt ompositionera sig.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar extremt stark tillväxt (omsättning +88,6%, resultat +1 241,9%, eget kapital +500,2%, tillgångar +523,1%), men denna tillväxt är nästan uteslutande driven av en enda, icke-repeterbar händelse (försäljning av dotterbolag). Den operativa verksamhetens tillväxt, representerad av omsättningen, är positiv men avsevärt mer blygsam. Trenden pekar på ett företag som genomgått en kapitaltransformation snarare än en operativ.