128 000 SEK
Omsättning
▼ 90,7%
206 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 195,8%
83,2%
Soliditet
Mycket God
18,5%
Vinstmarginal
Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:408 496 SEK
Skulder:-68 457 SEK
Substansvärde:340 039 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget beslutade att sälja ett fordon, en lastbil med TMA-Skydd som använts vid vägarbeten för kunds räkning, detta var således det enda fordonet i företagets fordonspark och därav en väsentlig händelse.Vidare ämnar företaget kunna att bistå kunder med bemanning vid servicearbeten samt som chaufför vid behov.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget sålde sitt enda TMA-fordon, vilket var en väsentlig händelse som förklarar den dramatiska minskningen av tillgångarna och omsättningen.
  • Företaget planerar att expandera verksamheten till att erbjuda bemanning vid servicearbeten och chaufförstjänster vid behov, vilket indikerar en strategisk omorientering från att äga fordon till att erbjuda tjänster.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en betydande omstrukturering där en minskad omsättning kombineras med en stark förbättring av lönsamheten. Den dramatiska omsättningsminskningen på -90,7% tyder på en fundamental förändring av verksamhetsmodellen, medan resultatet har vänt från en förlust på 215 000 SEK till en vinst på 206 000 SEK. Den höga soliditeten på 83,2% visar på ett företag med god finansiell styrka trots den kraftiga nedskalningen av tillgångar. Övergripande indikerar detta ett företag som prioriterar lönsamhet framför volym och genomgår en strategisk omvandling.

Företagsbeskrivning

Företaget erbjuder säker arbetsmiljö längs vägar genom TMA-fordon (Truck Mounted Attenuators) och skyddsfordon för att minska antalet allvarliga trafikolyckor vid vägarbeten. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i specialfordon och utrustning, vilket förklarar de stora förändringarna i tillgångar när företaget omstrukturerar sin fordonspark.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 215 000 SEK till en vinst på 206 000 SEK, en positiv förändring på 421 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning tyder på förbättrad effektivitet eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 83,2% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåning och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget goda förutsättningar att hantera osäkerheter och investera i framtiden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 176 470 SEK till 340 039 SEK, en tillväxt på 163 569 SEK (+92,7%). Denna förbättring drivs helt av årets vinstresultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 379 041 SEK till 1 114 003 SEK, en minskning med 265 038 SEK (-19,2%). Denna nedgång sammanfaller med försäljningen av företagets enda TMA-fordon, vilket indikerar en avsevärd reducering av operativ kapacitet.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 265 038 SEK (-19,2%) riskerar att påverka företagets marknadsposition och kundbas.
  • Försäljning av det enda fordonet skapar kapacitetsbegränsningar och beroende av externa resurser för att kunna utföra verksamheten.
  • Tillgångarna minskade med 598 827 SEK (-59,5%), vilket begränsar företagets produktionskapacitet och operativa flexibilitet.

Möjligheter

  • Resultatet förbättrades med 421 000 SEK till en vinst på 206 000 SEK, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.
  • Eget kapital ökade med 163 569 SEK till 340 039 SEK, vilket ger en stark finansiell bas för framtida investeringar.
  • Planerad expansion till bemanningstjänster och chaufförsverksamhet öppnar för nya intäktskällor och diversifiering av verksamheten.

Trendanalys

Omsättningen har minskat kraftigt från 1,7 miljoner SEK 2022 till endast 128 000 SEK 2024, vilket indikerar en dramatisk nedskalning eller omstrukturering av verksamheten. Trots detta har resultatet förbättrats från en förlust 2023 till en vinst 2024, vilket tyder på att företaget har genomfört omfattande kostnadsbesparingar eller sålt av tillgångar. Denna teori stöds av att balansens totala tillgångar har minskat med över 80% under perioden. Eget kapital sjönk först men återhämtade sig 2024, medan soliditeten ökade explosionsartat till 83,2%, troligen på grund av att skulder har betalats av eller omförhandlats. Trenderna pekar på ett företag som har genomgått en radikal sanering för att överleva och nu verkar mer fokuserat och stabilt ekonomiskt, men med en mycket mindre omsättningsbas. Framtiden kommer sannolikt att kräva en ny tillväxtstrategi för att bygga upp verksamheten på ett hållbart sätt.