8 393 000 SEK
Omsättning
▲ 34,6%
590 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11 900%
27,5%
Soliditet
God
7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 618 011 SEK
Skulder:-10 079 918 SEK
Substansvärde:2 058 093 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark förbättring med en betydande omsättningstillväxt på 34,6% och en dramatisk vändning från förlust till vinst, vilket indikerar en framgångsrik omställning eller förbättrad verksamhetseffektivitet. Trots den positiva resultatutvecklingen noteras en liten minskning av tillgångarna, vilket kan tyda på en mer effektiv resursanvändning eller avveckling av mindre lönsamma tillgångar. Soliditeten på 27,5% är acceptabel men inte exceptionellt stark, vilket placerar företaget i en stabil men förbättringsbar finansiell position.

Företagsbeskrivning

Företaget, med säte i Särna, är etablerat sedan 2013 och är således inte ett nytt företag utan har en historik på drygt ett decennium. Den specifika verksamheten är inte detaljerat specificerad i den tillgängliga datan, men placeringen i Särna kan indikera en koppling till turism, detaljhandel eller tjänster riktade mot den lokala marknaden, vilket kan påverka säsongsbetonade variationer i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -5 000 SEK till en vinst på 590 000 SEK, en förbättring på 595 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet är den mest framträdande positiva förändringen och visar på stark kostnadskontroll och/eller förbättrad lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 27,5% innebär att drygt en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå som ger ett visst skydd mot nedgångar, men det finns utrymme för förbättring för att ytterligare stärka den finansiella stabiliteten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 985 075 SEK till 2 058 093 SEK, en tillväxt på 73 018 SEK eller 3,7%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 809 953 SEK till 8 397 258 SEK, en positiv tillväxt på 1 587 305 SEK eller 34,6%. Denna betydande ökning tyder på framgångsrika försäljningsstrategier eller ett expanderande marknadsutrymme.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 27,5% är relativt blygsam och kan begränsa företagets möjligheter till att ta på sig ytterligare lån för framtida investeringar.
  • En minskning av de totala tillgångarna med 100 308 SEK till 14 618 011 SEK, trots ökad omsättning, kan indikera avveckling av kapital eller behov av framtida investeringar för att upprätthålla tillväxten.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 11 900% visar en stark förmåga att generera vinst och kan ge goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning.
  • Omsättningstillväxten på 34,6% till 8 397 258 SEK visar på en stark marknadsposition och potential för ytterligare expansion.