4 027 000 SEK
Omsättning
▲ 30,8%
1 123 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 269,4%
72%
Soliditet
Mycket God
27,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-21

Substansvärdering

Tillgångar:7 194 720 SEK
Skulder:-1 803 252 SEK
Substansvärde:4 431 468 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultattillväxten på 269% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 27,9% indikerar en mycket effektiv verksamhet som lyckats omvandla ökad omsättning till förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på 72% ger företaget en stabil finansieringsbas för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver återvinning och bearbetning av järn, metaller och mineraler samt utför industri-, byggnads- och maskinunderhåll. Verksamheten bedrivs i Halmstad och Smedjebacken, vilket tyder på en regionalt fokuserad verksamhet inom materialåtervinning och underhållstjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 304 000 SEK till 1 123 000 SEK, en ökning på 269,4% som indikerar effektivitetförbättringar och bättre prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 085 207 SEK till 4 431 468 SEK, en tillväxt på 8,5% som främst drivits av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 201 002 SEK till 4 027 117 SEK, en tillväxt på 30,8% som visar på stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig tillväxt på 30,8% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Cyklig verksamhet inom metallåtervinning kan vara känslig för konjunktursvängningar
  • Regional fokus begränsar geografisk diversifiering

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 27,9% vinstmarginal ger goda förutsättningar för investeringar
  • Hög soliditet på 72% ger utrymme för finansiering av expansion
  • Tillgångstillväxt på 19,6% visar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+30,8%), resultat (+269,4%), eget kapital (+8,5%) och tillgångar (+19,6%). Denna konsekenta positiva utveckling över alla parametrar indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.