5 477 601 SEK
Omsättning
▼ 20,4%
1 067 701 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,7%
94%
Soliditet
Mycket God
19,2%
Vinstmarginal
Hög
700 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-09

Substansvärdering

Tillgångar:4 941 923 SEK
Skulder:-295 548 SEK
Substansvärde:4 646 375 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stark soliditet och hög vinstmarginal men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten på 94% indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet, men den dramatiska resultatnedgången på -50,7% och omsättningsminskningen på -20,4% pekar på betydande operativa utmaningar. Eget kapital har ökat tack vare årets vinst, vilket är positivt, men tillgångarna har minskat vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver stängselmontering och försäljning i Sverige med säte i Kopparberg. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för säsongsvariationer och konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 2 163 951 SEK till 1 067 701 SEK, en minskning på 1 096 250 SEK (-50,7%). Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 94,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell flexibilitet men kan också indikera en försiktig eller inaktiv kapitalstruktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 800 035 SEK till 4 646 375 SEK, en förbättring på 846 340 SEK (+22,3%). Denna ökning beror helt på att årets resultat på 1 067 701 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 895 221 SEK till 5 568 326 SEK, en nedgång på 1 326 895 SEK (-20,4%). Detta indikerar en betydande minskning i försäljningsvolym eller projektomfattning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 1 326 895 SEK (-20,4%) kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Resultatnedgång på 1 096 250 SEK (-50,7%) är alarmerande och pekar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 5 734 215 SEK till 4 941 923 SEK kan tyda på nedskalning eller avveckling av verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 94,0% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Fortfarande en hög vinstmarginal på 19,2% trots nedgången visar att kärnverksamheten är lönsam
  • Eget kapital ökade med 846 340 SEK till 4 646 375 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Företaget visar en tydlig expansion med stark tillväxt i omsättning och resultat under 2022, följt av en nedgång de senaste två åren. Omsättningen har minskat från 7,9 miljoner 2022 till 5,5 miljoner 2024, medan resultatet halverats från 2,2 till 1,1 miljoner. Trots detta har eget kapital och soliditet förbättrats markant, vilket indikerar en starkare balansräkning och minskad skuldsättning. Den höga soliditeten på 94 % 2024 ger goda förutsättningar för framtiden. Vinstmarginalen har sjunkit från toppnoteringen 2023 men ligger fortfarande på en stabil nivå. Trenden pekar mot en konsolideringsfas efter en expansiv period, med fokus på lönsamhet och finansiell stabilitet snarare än omsättningstillväxt.