1 104 965 SEK
Omsättning
▲ 25,2%
23 446 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 124,3%
4,3%
Soliditet
Mycket Låg
2,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 255 483 SEK
Skulder:-1 201 128 SEK
Substansvärde:54 355 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig och positiv utveckling från ett år med förlust till ett år med vinst. Den starka tillväxten i omsättning på +25.2% och den dramatiska förbättringen i resultat på +124.3% indikerar en framgångsrik omställning eller en period av stark efterfrågan. Trots detta befinner sig företaget fortfarande i en tidig fas med mycket låg soliditet, vilket pekar på en sårbar finansiell struktur som kräver fortsatt förbättring.

Företagsbeskrivning

Företaget förvaltar och driver turismanläggningar i Jämtländsk natur. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och känslig för turistnäringens konjunkturer, vilket kan förklara de relativt låga absoluta siffrorna jämfört med mer kapitalintensiva branscher.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -96 592 SEK till en vinst på 23 446 SEK. Denna förbättring med 120 038 SEK visar att företaget har lyckats öka intäkterna snabbare än kostnaderna, vilket är en mycket positiv utveckling.

Soliditet: En soliditet på 4.3% är mycket låg och indikerar att större delen av företagets tillgångar (95.7%) finansieras av skulder. Detta innebär en betydande finansiell risk, särskilt vid oförutsedda motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 30 909 SEK till 54 355 SEK, en tillväxt på 23 446 SEK eller 75.8%. Denna ökning beror helt på årets vinst, vilket är en positiv signal då företaget bygger kapital genom sin verksamhet istället för via extern finansiering.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 882 548 SEK till 1 104 965 SEK, en ökning med 222 417 SEK eller 25.2%. Detta är en mycket stark tillväxt som tyder på framgångsrika försäljningsinsatser eller ett ökadt antal gäster.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 4.3% utgör en allvarlig finansiell sårbarhet och begränsar företagets möjligheter att ta lån för framtida investeringar.
  • Trots den starka tillväxten är den absoluta vinsten på endast 23 446 SEK mycket blygsam, vilket ger ett litet skydd mot negativa ekonomiska chocker.
  • Verksamheten inom turism är sannolikt säsongsbetonad, vilket skapar cash flow-utmaningar under lågsäsong.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 25.2% visar att företaget har ett starkt marknadsgenomslag och god potential att fortsätta växa.
  • Förbättringen från förlust till vinst med 120 038 SEK på ett år visar på effektiv kostnadskontroll och en lönsam affärsmodell.
  • Tillgångarna ökade med 300 728 SEK till 1 255 483 SEK, vilket kan indikera investeringar i anläggningen som kan ge avkastning i framtiden.

Trendanalys

Alla tillgängliga nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+25.2%), resultat (+124.3%), eget kapital (+75.8%) och tillgångar (+31.5%). Den övergripande trenden är mycket positiv och pekar på ett företag i en accelererad tillväxtfas, även om den finansiella basen (soliditeten) fortfarande är mycket svag.