1 499 622 SEK
Omsättning
▲ 33,9%
450 626 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,8%
69%
Soliditet
Mycket God
28,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 139 513 SEK
Skulder:-348 411 SEK
Substansvärde:791 102 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Omsättningen ökade med 33,9% till 1,6 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsacceptans och försäljningsframgång. Balansräkningen stärktes avsevärt med en tillgångstillväxt på 42,3% och en ökning av eget kapital med 48,0%. Den höga soliditeten på 69,0% visar på ett finansiellt stabilt företag med låg belåning. Den stora oron är dock den kraftiga resultatnedgången på -29,8% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller prispress.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultföretag inom rörsvetsning med säte i Sundsvall, registrerat 2022. Verksamheten är typiskt projektbaserad med varierande lönsamhet beroende på projektstorlek, materialkostnader och konkurrenssituation. Branschen kräver specialistkompetens och certifieringar, vilket kan medföra höga personalkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 642 131 SEK till 450 626 SEK, en minskning med 191 505 SEK eller 29,8%. Denna försämring trots högre omsättning indikerar betydande kostnadsökningar, eventuellt inom personal, material eller externa tjänster.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket självfinansierat och har låg finansiell risk, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 534 535 SEK till 791 102 SEK, en tillväxt på 256 567 SEK. Denna förbättring beror främst på att årets resultat (450 626 SEK) har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 119 726 SEK till 1 589 622 SEK, en positiv tillväxt på 469 896 SEK eller 33,9%. Detta visar på framgångsrik försäljningsverksamhet och etablering på marknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på -29,8% trots högre omsättning tyder på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Oklarhet kring orsaken till den fallande vinstmarginalen, vilket kan vara strukturella kostnadsproblem.
  • Risk för att den höga soliditeten eroderas om resultatutvecklingen fortsätter i negativ riktning.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 69,0% ger utrymme för investeringar och framtida expansion utan ökad skuldsättning.
  • Hög omsättningstillväxt på 33,9% visar på stark efterfrågan och god marknadsposition.
  • Betydande tillgångstillväxt på 42,3% till 1 139 513 SEK indikerar en expanderande verksamhet med ökade resurser.