2 945 000 SEK
Omsättning
▼ 2,3%
-208 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 99,3%
26%
Soliditet
God
−0%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:895 265 SEK
Skulder:-660 176 SEK
Substansvärde:203 089 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Den kraftiga tillgångstillväxten på 148,2% indikerar en betydande investering eller expansion, medan omsättningen minskat marginellt med 2,3%. Resultatet är nära noll (-208 SEK), vilket är en stor förbättring från föregående års förlust på 31 000 SEK. Soliditeten på 26,0% är acceptabel men inte stark. Företaget verkar vara i en omställningsfas där investeringar ännu inte gett full effekt på lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skog, trädvård och djurtjänster, vilket tyder på en kombination av skogsbruk, trädfällning, trädvård och möjligen djurhållning eller djursjukvård. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av specialutrustning och kan vara säsongsbetonad, vilket påverkar både omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 31 000 SEK till nära noll (-208 SEK), en förbättring på 30 792 SEK eller 99,3%. Detta visar att företaget har lyckats kontrollera kostnader eller har haft mindre avskrivningar trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 26,0% innebär att 26% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för många företag, men den kan vara i nedre skiktet för en kapitalintensiv verksamhet som denna, särskilt med den stora tillgångstillväxten.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 203 297 SEK till 203 089 SEK, en nedgång på 208 SEK. Denna minskning motsvarar exakt årets resultat, vilket indikerar att inga andra transaktioner (som utdelning eller nyemission) påverkade eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 104 271 SEK till 2 972 191 SEK, en nedgång på 132 080 SEK eller 2,3%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, säsongsvariationer eller att vissa projekt avslutats utan att ersättas.

Huvudrisker

  • Den minskande omsättningen på 2,3% till 2 972 191 SEK är en risk om trenden fortsätter.
  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 148,2% till 895 265 SEK kan ha ökat företagets skuldsättning och räntebörda, vilket inte syns direkt i de tillgängliga siffrorna.
  • Eget kapital på 203 089 SEK är relativt litet i förhållande till de ökade tillgångarna, vilket begränsar bufferten mot oförutsedda händelser.

Möjligheter

  • Den dramatiska resultatförbättringen med 99,3% visar en stark kostnadskontroll och potential för framtida lönsamhet.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 148,2% kan indikera investeringar i ny utrustning eller kapacitet som kan ge högre omsättning och resultat i framtiden.
  • Företaget är etablerat sedan 2013, vilket ger en operativ stabilitet och erfarenhet att bygga vidare på.