1 382 000 SEK
Omsättning
▼ 44,3%
559 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 593,9%
72%
Soliditet
Mycket God
40,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:900 313 SEK
Skulder:-233 664 SEK
Substansvärde:590 404 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en dramatisk resultatförbättring. Den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar ett företag som genomgått en betydande omstrukturering eller förändring av verksamhetsmodell, möjligen genom att avveckla mindre lönsamma verksamhetsområder. Den snabba tillväxten i eget kapital är positiv men den minskande omsättningen och tillgångarna pekar på en företag i transition snarare än stabil tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom produkter och tjänster för processindustrier med säte i Höganäs. Denna typ av verksamhet kan innefatta specialiserad utrustning, konsulttjänster eller tekniska lösningar för industriella processer, vilket förklarar den höga vinstmarginalen på 40,5% som är typiskt för specialiserade tjänsteföretag eller nischade produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 33 000 SEK till 559 000 SEK, en ökning på 1 593,9%. Denna enorma förbättring trots lägre omsättning tyder på kraftiga kostnadsbesparingar, avyttringar eller en fundamental förändring av verksamhetsmodellen.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad. Detta ger goda förutsättningar att klara ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 147 746 SEK till 590 404 SEK, en tillväxt på 299,6%. Denna kraftiga ökning kan förklaras av återinvesterat vinst samt eventuella inskjutningar av kapital från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 477 205 SEK till 1 381 711 SEK, en nedgång på 44,2%. Detta kan tyda på avveckling av verksamhetsgrenar, förlust av större kunder eller en medveten strategi att fokusera på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 44,2% från 2 477 205 SEK till 1 381 711 SEK indikerar potentiell förlust av marknadsandelar eller kunder
  • Minskande tillgångar på 35,0% kan tyda på avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar utan ersättande tillväxt
  • Beroende av en mycket hög vinstmarginal som kan vara svår att upprätthålla långsiktigt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 72,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 40,5% visar på effektiv verksamhet och potentiell skalbarhetsmöjlighet
  • Kraftigt ökad lönsamhet med resultatökning på 1 593,9% till 559 000 SEK visar på framgångsrik omstrukturering