856 800 SEK
Omsättning
▲ 50,6%
-42 860 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,8%
62,6%
Soliditet
Mycket God
−5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 072 895 SEK
Skulder:-401 720 SEK
Substansvärde:671 175 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringstrender i rörelse men fortsatt negativ lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 50,6% indikerar en positiv marknadsutveckling och framgångsrika försäljningsinsatser. Trots att resultatet fortfarande är negativt har förlusten minskat med 69,8%, vilket visar på förbättrad kostnadskontroll eller bättre marginaler. Soliditeten på 62,6% är relativt stark och ger företaget goda förutsättningar att hantera den fortsatta förlustsituationen. Företaget verkar vara i en omställningsfas där ökad omsättning ännu inte gett positivt resultat.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning och försäljning av nya och begagnade verktygsmaskiner och verktyg samt konsultverksamhet inom detta område. Som ett helägt dotterbolag till Berndt Hintze Svenska AB har det troligen stöd från moderbolaget. Verksamhetsmodellen med både uthyrning och försäljning kan skapa stabila intäktsflöden men kräver samtidigt betydande investeringar i maskinpark.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -141 720 SEK till -42 860 SEK, en minskning av förlusten med 98 860 SEK eller 69,8%. Trots förbättring är det fortfarande negativt, vilket innebär att företaget inte täcker sina kostnader fullt ut.

Soliditet: Soliditeten på 62,6% är relativt hög och indikerar ett stabilt kapitalunderlag. Detta ger företaget goda möjligheter att hantera den temporära förlustsituationen utan akuta likviditetsproblem.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 714 035 SEK till 671 175 SEK, en nedgång med 42 860 SEK eller 6,0%. Denna minskning motsvarar exakt årets negativa resultat, vilket indikerar att förlusten direkt påverkat det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 568 978 SEK till 856 800 SEK, en ökning med 287 822 SEK eller 50,6%. Denna betydande tillväxt indikerar stark efterfrågan och framgångsrika försäljningsaktiviteter.

Huvudrisker

  • Fortsatt negativt resultat på -42 860 SEK trots kraftig omsättningsökning
  • Minskande eget kapital med 42 860 SEK på ett år
  • Risk för uttunning av kapitalbasen om förluster fortsätter trots höga omsättningssiffror

Möjligheter

  • Kraftig omsättningstillväxt på 50,6% till 856 800 SEK visar stark marknadsposition
  • Betydande förbättring av resultatet med 69,8% jämfört med föregående år
  • Hög soliditet på 62,6% ger god finansiell stabilitet för fortsatt expansion
  • Tillgångstillväxt på 7,8% till 1 072 895 SEK indikerar investeringar i verksamheten

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i omsättning (+50,6%) och resultat (+69,8% förbättring), men negativ trend i eget kapital (-6,0%). Den kombinerade bilden är att företaget är i en tillväxtfas där ökad omsättning ännu inte gett positivt resultat, men trenden pekar mot förbättring.