844 000 SEK
Omsättning
▼ 74,7%
485 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 80,4%
91%
Soliditet
Mycket God
57,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
205 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-31

Substansvärdering

Tillgångar:4 500 392 SEK
Skulder:-77 410 SEK
Substansvärde:2 812 982 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket kraftig nedgång under 2023 med dramatiska minskningar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än halverats och resultatet har sjunkit med över 80%, vilket indikerar en allvarlig försämring av verksamheten. Trots den höga soliditeten på 91% och den fortfarande goda vinstmarginalen på 57,4% pekar trenderna på ett företag i kris eller genomgående omstrukturering. Den stora minskningen av tillgångar med nästan 30% kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller avvecklat delar av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom strategisk rådgivning och executive interim management, vilket är en verksamhet som är starkt beroende av projektbaserade intäkter och kundrelationer. Denna typ av verksamhet har vanligtvis relativt låga tillgångar och höga vinstmarginaler när den är lönsam.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 471 000 SEK till 485 000 SEK, en minskning på 80,4%. Denna dramatiska resultatförsämring följer omsättningsminskningen men är proportionellt sett ännu större.

Soliditet: Soliditeten på 91,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låga skulder i förhållande till tillgångarna. Detta ger ett visst finansiellt skydd trots den kraftiga nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 943 404 SEK till 2 812 982 SEK, en nedgång på 4,4%. Minskningen är mindre än resultatförlusten, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 3 335 098 SEK till 844 017 SEK, en minskning på 74,7%. Detta indikerar antingen förlust av stora kunder, avslutade projekt eller en medveten nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 74,7% från 3 335 098 SEK till 844 017 SEK indikerar allvarliga problem med kundbas eller marknadsandel
  • Resultatnedgång på 80,4% från 2 471 000 SEK till 485 000 SEK hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Tillgångsminskning på 29,9% från 6 418 773 SEK till 4 500 392 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetskritiska resurser

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 91,0% ger god finansiell styrka att klara av en svår period
  • Fortfarande positivt resultat på 485 000 SEK trots kraftig nedgång visar att kärnverksamheten kan vara lönsam
  • Hög vinstmarginal på 57,4% indikerar att verksamheten har god lönsamhet när den får tillräckligt med uppdrag

Trendanalys

Alla trender pekar på kraftig försämring: omsättning (-74,7%), resultat (-80,4%), eget kapital (-4,4%) och tillgångar (-29,9%). Denna konsistent negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell förändring eller kris i verksamheten snarare än en tillfällig nedgång.