2 505 000 SEK
Omsättning
▲ 11,9%
-184 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 258,6%
23%
Soliditet
God
−7,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:975 626 SEK
Skulder:-756 089 SEK
Substansvärde:219 537 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling trots en blygsam omsättningsökning. Den kraftiga resultatförsämringen från vinst till förlust, kombinerat med en halvering av eget kapital och en betydande minskning av tillgångarna, indikerar allvarliga lönsamhetsproblem och en potentiell likviditetskris. Soliditeten på 23% är relativt låg och företaget verkar befinna sig i en nedåtgående spiral som kräver omedelbara åtgärder.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom reparation, ombyggnad och tillverkning av entreprenadmaskiner och fordon, samt tävlingsverksamhet inom motorsport. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i verktyg, utrustning och lager, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna jämfört med omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt med 300 000 SEK från en vinst på 116 000 SEK till en förlust på 184 000 SEK, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är relativt låg och indikerar att företaget har en hög belåningsgrad, vilket ökar risken vid fortsatta förluster.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 246 002 SEK från 465 539 SEK till 219 537 SEK, främst på grund av årets förlust som direkt påverkade kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 78 251 SEK från 2 474 734 SEK till 2 552 985 SEK, vilket visar en positiv utveckling på 3,2% men är en blygsam ökning i absoluta tal.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på 184 000 SEK hotar företagets existens på sikt
  • Eget kapital har halverats på ett år från 465 539 SEK till 219 537 SEK
  • Tillgångarna har minskat med 383 774 SEK vilket kan indikera likviditetsförsäljningar
  • Låg soliditet på 23,0% begränsar möjligheterna till ytterligare finansiering

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 78 251 SEK till 2 552 985 SEK vilket visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster
  • Företaget är etablerat sedan 1999 vilket ger en kundbas och erfarenhet att bygga på
  • Diversifierad verksamhet med både reparation och motorsport ger flera intäktskällor

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en nedgång 2023 följd av en återhämtning 2024 till den högsta nivån under perioden. Den verkligt alarmande trenden är resultatutvecklingen, som har försämrats kraftigt från en positiv nivå till ett stort förlustår 2024. Eget kapital har mer än halverats på tre år, vilket tillsammans med den kraftigt fallande soliditeten från 60% till 23% indikerar en betydande försämring av företagets finansiella stabilitet. Tillgångarna ökade dramatiskt 2023 men återgick sedan, vilket kan tyda på investeringar som inte genererat avkastning. Den negativa vinstmarginalen på -7,2% 2024 visar att företaget nu går med förlust på sin omsättning. Trenderna pekar på en allvarlig finansiell försämring med ökad skuldsättning och minskat eget kapital, vilket innebär stora utmaningar för framtiden om inte lönsamheten kan vändas.