2 995 000 SEK
Omsättning
▼ 11,8%
415 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,8%
64%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-16

Substansvärdering

Tillgångar:5 825 949 SEK
Skulder:-1 650 265 SEK
Substansvärde:2 130 020 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet men samtidigt finansiell stabilitet. Den kraftiga resultatnedgången på -61.8% och minskad omsättning indikerar operativa svårigheter, men den höga soliditeten och ökade eget kapital visar på god finansiell hälsa och kapacitet att hantera motgångar. Företaget verkar vara i en fas där det behöver adressera lönsamhetsfrågor trots en stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom transport av gödsel och fruktsaft samt jordbruk med säte i Karlskrona kommun. Denna kombination av verksamheter kan vara känslig för säsongsvariationer och externa faktorer som väderförhållanden och råvarupriser, vilket kan förklara vissa av de fluktuationer som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 1 086 000 SEK till 415 000 SEK, en minskning på 671 000 SEK (-61.8%). Denna dramatiska resultatnedgång trots relativt begränsad omsättningsminskning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 64.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 946 021 SEK till 2 130 020 SEK, en tillväxt på 183 999 SEK (+9.5%). Denna ökning kommer sannolikt från årets resultat på 415 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat större belopp till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 397 088 SEK till 3 051 309 SEK, en nedgång på 345 779 SEK (-11.8%). Detta indikerar minskade försäljningsvolymer eller prispress i företagets verksamheter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 671 000 SEK (-61.8%) som hotar framtida lönsamhet
  • Minskad omsättning på 345 779 SEK kan indikera konkurrensproblem eller efterfrågeminskning
  • Kostnadsökningar som äter upp vinstmarginaler trots fortfarande hög nominell vinstmarginal

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 64.0% ger god finansiell styrka att investera och växa
  • Eget kapital ökade med 183 999 SEK vilket ger resurser för utveckling
  • Tillgångstillväxt på +5.4% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Vinstmarginalen på 13.6% är fortfarande klassificerad som hög trots nedgången

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i lönsamhet med kraftig resultatminskning (-61.8%) och omsättningsnedgång (-11.8%), men positiva trender i balansräkningen med ökad soliditet, tillgångstillväxt (+5.4%) och ökning av eget kapital (+9.5%). Denna divergens mellan resultaträkning och balansräkning indikerar att företaget hanterar en kortvarig kris från en position av finansiell styrka.