6 724 575 SEK
Omsättning
▼ 9,6%
1 298 303 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,7%
43%
Soliditet
Mycket God
19,3%
Vinstmarginal
Hög
700 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-13

Substansvärdering

Tillgångar:2 685 531 SEK
Skulder:-1 537 699 SEK
Substansvärde:1 147 832 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga viktiga finansiella områden. Trots att företaget är etablerat sedan 1995 uppvisar det en kraftig nedgång i både omsättning och lönsamhet. Den höga vinstmarginalen på 19,3% är positiv men har minskat kraftigt från föregående år. Soliditeten på 43% är fortfarande acceptabel men företaget befinner sig i en utmanande fas med minskande tillgångar och eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett snickeri som bedriver beställningstillverkning i Vejbystrand och har varit verksamt sedan 1995. Som ett tillverkningsföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av maskiner och lager, vilket gör tillgångs- och kapitalutvecklingen särskilt viktig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 2 307 611 SEK till 1 298 303 SEK, en minskning på 1 009 308 SEK eller -43,7%. Denna försämring är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 43,0% är fortfarande relativt god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur, men den har sannolikt försämrats från föregående år givet den kraftiga minskningen av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 164 253 SEK till 1 147 832 SEK, en nedgång på 1 016 421 SEK eller -47,0%. Denna minskning är i linje med resultatförlusten och indikerar att vinsten inte har ackumulerats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 491 348 SEK till 6 725 483 SEK, en nedgång på 765 865 SEK eller -9,6%. Detta indikerar minskad efterfrågan eller färre beställningar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring på 1 009 308 SEK som hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Minskande eget kapital med 1 016 421 SEK som begränsar investeringsmöjligheter
  • Omsättningsnedgång på 765 865 SEK som indikerar minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Tillgångsminskning på 1 167 483 SEK som kan påverka produktionskapaciteten

Möjligheter

  • Fortfarande en hög vinstmarginal på 19,3% som visar att kärnverksamheten är lönsam
  • Acceptabel soliditet på 43,0% ger viss finansiell stabilitet trots nedgången
  • Etablerat företag sedan 1995 med erfarenhet och kundbas som kan utgöra grund för återhämtning

Trendanalys

Alla trender pekar mot försämring: omsättning (-9,6%), resultat (-43,7%), eget kapital (-47,0%) och tillgångar (-30,3%). Denna konsekventa negativa utveckling över samtliga nyckeltal indikerar strukturella problem snarare än tillfälliga fluktuationer. Företaget behöver adressera både intäkts- och kostnadsstrukturen för att vända trenden.