704 000 SEK
Omsättning
▼ 44,2%
167 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 87,6%
60%
Soliditet
Mycket God
21,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:427 509 SEK
Skulder:-136 620 SEK
Substansvärde:257 880 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med starka lönsamhetsförbättringar men samtidigt kraftig omsättningsminskning. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,4% och den starka resultattillväxten på +87,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet per omsatt krona. Soliditeten på 60% är exceptionellt stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Den kraftiga omsättningsminskningen på -44,2% är dock oroande och kan tyda på förlorade kunder, projektavslut eller strategiska förändringar. Företaget verkar genomgå en omvandling mot en mer lönsam men mindre verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg- och anläggningsverksamhet med fokus på betongarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder beroende på projektstorlek och fas. Branschen kännetecknas av kapitalintensiva investeringar i maskiner och utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 89 000 SEK till 167 000 SEK, en ökning med 78 000 SEK (+87,6%) trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 60,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 139 353 SEK till 257 880 SEK, en tillväxt på 118 527 SEK (+85,1%), främst drivet av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 261 171 SEK till 780 355 SEK, en nedgång på 480 816 SEK (-44,2%). Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 480 816 SEK (-44,2%) kan indikera förlorade kunder eller marknadsandelar
  • Minskande tillgångar från 452 117 SEK till 427 509 SEK kan tyda på nedskalning av verksamheten
  • Beroende av ett mindre antal projekt eller kunder kan öka sårbarheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 60,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,4% visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Resultattillväxt på +87,6% trots lägre omsättning indikerar god kostnadskontroll

Trendanalys

Företaget visar divergerande trender med stark förbättring av lönsamhet (+87,6% resultattillväxt) och kapitalstyrka (+85,1% eget kapital) men samtidigt kraftig försämring av omsättning (-44,2%) och tillgångar (-5,4%). Detta mönster kan tyda på en strategisk omställning mot mer lönsamma men färre projekt, eller att företaget avslutat större projekt utan att ersätta dem med nya.