1 986 381 SEK
Omsättning
▲ 35,1%
386 006 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 648,3%
63,8%
Soliditet
Mycket God
19,4%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-02

Substansvärdering

Tillgångar:932 178 SEK
Skulder:-263 048 SEK
Substansvärde:310 130 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 648% kombinerat med hög vinstmarginal och soliditet indikerar ett välskött företag som effektivt omvandlar omsättning till vinst. Den snabba tillväxten i både omsättning och eget kapital pekar på ett företag i en expansiv fas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget erbjuder konsulttjänster inom två huvudområden: kroppsvård med inriktning mot kroppsterapi och yogaterapi samt coaching, ledarskap, team building och projektledning inom främst IT-branschen. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den starka tillväxten genom att kombinera tjänster inom både välmående och tekniskt specialistkunnande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 51 587 SEK till 386 006 SEK, en ökning på 648,3% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 63,8% är mycket hög och indikerar ett lågt belånat företag med god förmåga att klara oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital växte från 188 948 SEK till 310 130 SEK, en ökning på 64,1% som främst drivs av det starka årets resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 469 926 SEK till 1 986 381 SEK, en tillväxt på 35,1% som visar stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 648% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet inom två olika områden (kroppsvård och IT-coaching) kan medföra fokusrisker
  • Beroende av konsulttjänster gör företaget sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 19,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillväxt i både omsättning och resultat visar på god marknadsposition
  • Hög soliditet på 63,8% ger god kapacitet för framtida lånefinansiering vid behov

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättningstillväxt (+35,1%), resultattillväxt (+648,3%), eget kapital tillväxt (+64,1%) och tillgångstillväxt (+33,1%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.