543 957 SEK
Omsättning
▼ 54,6%
113 813 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 88,1%
0,7%
Soliditet
Mycket Låg
20,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-06

Substansvärdering

Tillgångar:3 982 381 SEK
Skulder:-888 468 SEK
Substansvärde:1 331 913 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en mycket kraftig nedgång under 2023 med dramatiska försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal på 20,9% är den absoluta vinsten låg och företaget har tappat mer än hälften av sin omsättning jämfört med föregående år. Den extremt låga soliditeten på 0,7% indikerar en mycket svag kapitalstruktur. Sammantaget pekar detta på ett etablerat företag (registrerat 1985) som genomgår en allvarlig kris eller en betydande omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom bevakningstjänster och personaluthyrning, en bransch som kännetecknas av personalintensiv verksamhet med relativt låga marginaler. Den kraftiga omsättningsminskningen kan tyda på förlorade kundkontrakt eller en avveckling av verksamhetsdelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har kraschat från 957 115 SEK till 113 813 SEK, en minskning på 88,1%. Trots den höga vinstmarginalen är den absoluta vinsten nu mycket blygsam.

Soliditet: Soliditeten på 0,7% är extremt låg och långt under branschnormer. Detta innebär att företaget i stort sett är helt skuldfinansierat och mycket sårbart för obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 2 263 356 SEK till 1 331 913 SEK, en nedgång på 41,1%. Detta kan bero på utdelning eller förluster som drivit ner kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 1 252 486 SEK till 543 957 SEK, en nedgång på 54,6%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet (0,7%) skapar stor insolvensrisk vid obetalda skulder.
  • Kraftig omsättningsminskning på 708 529 SEK indikerar potentiell kundflykt eller avveckling av verksamhet.
  • Resultatnedgång på 843 302 SEK minskar företagets kapacitet att investera och klara av motgångar.
  • Minskade tillgångar från 5 021 807 SEK till 3 982 381 SEK kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar.

Möjligheter

  • Företaget är fortfarande vinstdrivande med en vinstmarginal på 20,9%, vilket visar att kvarvarande verksamhet är lönsam.
  • Ett etablerat bolag sedan 1985 har troligen kvarstående kundrelationer och branscherfarenhet att bygga på.
  • En eventuell omstrukturering skulle kunna leda till ett mer fokuserat och effektivt företag framöver.