40 040 000 SEK
Omsättning
▼ 20,3%
2 938 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,9%
18,7%
Soliditet
Stabil
7,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:35 882 297 SEK
Skulder:-28 681 616 SEK
Substansvärde:4 880 181 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots en betydande minskning i omsättning och resultat har företaget samtidigt genomfört en kraftig kapitalförstärkning och tillgångsexpansion. Den fallande omsättningen på 20% och det sjunkande resultatet på 24% tyder på utmaningar i den operativa verksamheten, medan den starka tillväxten i eget kapital på 60% och tillgångar på 43% indikerar strategiska investeringar eller omstrukturering. Den låga soliditeten på 18,7% är en svaghet som företaget behöver adressera.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Danderyd och har varit verksamt sedan 2019, vilket innebär att det är ett relativt ungt men etablerat företag som inte längre befinner sig i startfasen. Den allmänna verksamhetsbeskrivningen ger ingen detaljerad information om branschtillhörighet, vilket gör analysen mer generell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 3 861 000 SEK till 2 938 000 SEK, en minskning med 23,9% eller 923 000 SEK. Resultatnedgången följer omsättningsminskningen men är proportionellt större, vilket kan tyda på minskad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 18,7% är låg och ligger under branschrekommendationer om 25-50%. Detta indikerar ett högt belåningsgrad och sårbarhet för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 051 896 SEK till 4 880 181 SEK, en tillväxt på 59,9% eller 1 828 285 SEK. Denna ökning överstiger vinsten för året, vilket tyder på att nyemission eller inskjutet kapital har tillförts.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 50 546 390 SEK till 40 490 123 SEK, en nedgång med 20,3% eller 10 056 267 SEK. Denna betydande minskning tyder på försämrade försäljningsförhållanden eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 10 056 267 SEK som hotar företagets lönsamhet och marknadsposition.
  • Låg soliditet på 18,7% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Resultatet sjönk med 923 000 SEK vilket indikerar effektivitetsproblem eller kostnadsökningar.

Möjligheter

  • Kraftig ökning av eget kapital med 1 828 285 SEK ger bättre finansieringsmöjligheter och stabilitet.
  • Tillgångstillväxt på 43,0% eller 10 799 397 SEK visar kapacitet för framtida expansion.
  • Stabil vinstmarginal på 7,3% trots utmaningar visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam.