3 501 000 SEK
Omsättning
▼ 4,9%
239 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 71,5%
72%
Soliditet
Mycket God
6,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 151 793 SEK
Skulder:-746 365 SEK
Substansvärde:1 745 428 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 4,9% och en kraftig resultatnedgång på 71,5%, har företaget stärkt sin balansräkning genom en tillgångstillväxt på 12,3% och en ökning av eget kapital. Den höga soliditeten på 72% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men den dramatiska resultatnedgången är oroande och kan tyda på ökade kostnader eller minskad lönsamhet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Idre har varit verksamt sedan 1992, vilket indikerar ett etablerat företag med lång erfarenhet. Den geografiska placeringen i Idre kan tyda på turistrelaterad verksamhet eller lokal service, men den exakta verksamhetsbeskrivningen saknas i datan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 839 000 SEK till 239 000 SEK, en minskning med 600 000 SEK eller 71,5%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg skuldsättning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 715 885 SEK till 1 745 428 SEK, en ökning med 29 543 SEK eller 1,7%. Denna ökning kommer från årets resultat på 239 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 723 818 SEK till 3 546 474 SEK, en nedgång på 177 344 SEK eller 4,9%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 71,5% från 839 000 SEK till 239 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 4,9% kan tyda på försämrad konkurrenskraft eller minskad marknadsandel
  • Stor skillnad mellan omsättningsminskning (-4,9%) och resultatminskning (-71,5%) visar på ökade kostnader eller sämre priser

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 72% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 12,3% till 3 151 793 SEK visar att företaget investerar i framtiden
  • Eget kapital ökade med 1,7% till 1 745 428 SEK trots svagt resultat, vilket visar god kapitalhantering