13 150 000 SEK
Omsättning
▲ 3%
-192 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 113,9%
54,5%
Soliditet
Mycket God
−1,5%
Vinstmarginal
Förlust
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:4 281 454 SEK
Skulder:-1 577 368 SEK
Substansvärde:2 333 383 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på finansiell press trots en liten omsättningsökning. Den mest oroande trenden är den kraftiga resultatförsämringen från en vinst på 1 382 000 SEK till en förlust på 192 000 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller minskade marginaler. Tillgångarna har minskat med över 20%, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar. Soliditeten på 54,5% är dock fortfarande acceptabel och ger ett visst skydd mot kris. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas med försämrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver svetsning, montage, reparations- och underhållsarbete mot industrin samt anpassar fordon för brandbekämpning och handel med räddningsverktyg. Som ett etablerat företag sedan 2008 verkar det inom en bransch som är beroende av industriell investeringsvilja och underhållsbehov. Verksamheten är diversifierad mellan tjänster och produkter, vilket kan vara en styrka.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 1 382 000 SEK till en förlust på 192 000 SEK, en negativ förändring på 1 574 000 SEK. Denna försämring med 113,9% indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.

Soliditet: Soliditeten på 54,5% är fortfarande relativt god och visar att företaget finansieras till mer än hälften med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot kriser, även om trenden är negativ.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 523 692 SEK till 2 333 383 SEK, en minskning på 190 309 SEK. Denna minskning motsvarar nästan hela årets förlust, vilket är logiskt eftersom förluster direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 14 070 587 SEK till 13 121 335 SEK, en minskning på 949 252 SEK eller cirka 6,7%. Trots denna minskning noteras en omsättningstillväxt på +3,0% i trendanalysen, vilket tyder på att jämförelsen kan gälla en längre tidsserie än bara föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring från 1 382 000 SEK vinst till 192 000 SEK förlust på ett år
  • Minskande tillgångar från 5 378 662 SEK till 4 281 454 SEK indikerar potentiell avveckling eller nedskrivningar
  • Negativ vinstmarginal på -1,5% visar att företaget inte är lönsamt i dagsläget
  • Minskande eget kapital på 190 309 SEK försvagar företagets finansiella stabilitet

Möjligheter

  • Soliditeten på 54,5% ger fortfarande ett visst finansiellt skydd
  • Diversifierad verksamhet inom både tjänster (svetsning, underhåll) och produkter (räddningsverktyg) kan sprida risker
  • Positiv omsättningstillväxt på 3,0% visar att företaget fortfarande har kunder och omsättning
  • Etablerat företag sedan 2008 med erfarenhet i branschen