2 175 000 SEK
Omsättning
▲ 1,6%
819 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28%
80%
Soliditet
Mycket God
37,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-24

Substansvärdering

Tillgångar:2 238 598 SEK
Skulder:-291 334 SEK
Substansvärde:1 147 264 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande resultatutveckling. Den mycket höga soliditeten på 80% och betydande tillväxt i eget kapital (+52%) och tillgångar (+20,3%) indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Dock är den kraftiga resultatminskningen på -28% trots marginell omsättningsökning (+1,6%) en varningssignal som kan tyda på ökade kostnader eller sämre lönsamhet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultföretag med säte i Stockholm, verksamt sedan 2012. Som typiskt för konsultbranschen är lönsamheten vanligtvis hög vid effektiv resursanvändning, vilket speglas i den fortfarande mycket höga vinstmarginalen på 37,7% trots nedgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 1 138 000 SEK till 819 000 SEK, en nedgång på 319 000 SEK eller -28,0%. Denna betydande resultatförsämring trots stabil omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre projektlönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda möjligheter till framtida investeringar och en stark buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade markant från 754 993 SEK till 1 147 264 SEK, en tillväxt på 392 271 SEK eller +52,0%. Denna starka ökning beror sannolikt på att större delen av årets resultat har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 140 315 SEK till 2 175 001 SEK, en tillväxt på endast +1,6%. Detta indikerar en mogen verksamhet med begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på -28,0% trots stabil omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast +1,6% kan tyda på marknadsmättnad eller konkurrensproblem
  • Stor del av resultatet kvar i företaget kan begränsa utdelningsmöjligheter för ägare

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 80,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 37,7% trots nedgång visar på fortsatt god lönsamhet
  • Betydande tillväxt i eget kapital (+52,0%) stärker företagets finansiella grundval
  • Tillgångstillväxt på +20,3% indikerar investeringar i framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom kapitalstruktur och tillgångstillväxt men negativa trender inom lönsamhetsutveckling. Den starka balansräkningen kontrasterar mot den försämrade resultatutvecklingen, vilket skapar en komplex bild där företaget behöver adressera lönsamhetsfrågor samtidigt som det har finansiell kapacitet att göra detta.