2 154 020 SEK
Omsättning
▼ 11,4%
16 786 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86,4%
36,6%
Soliditet
God
0,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 794 162 SEK
Skulder:-1 128 054 SEK
Substansvärde:618 638 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har behållit sin omsättningsnivå jämförbar med föregående år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande utveckling med kraftigt sjunkande lönsamhet trots att det är etablerat sedan 2012. En omsättningsminskning på 11,4% kombinerat med en resultatnedgång på 86,4% indikerar allvarliga utmaningar i kärnverksamheten. Den marginella ökningen av eget kapital på 1,0% är huvudsakligen en följd av det låga årets resultat. Tillgångstillväxten på 7,5% kan tyda på investeringar, men dessa genererar inte motsvarande intäkter. Företaget befinner sig i en svag position med låg vinstmarginal och negativa trender i både omsättning och resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service, reparation och försäljning av cyklar samt tillbehör, och har även en bifirma som utför konsulttjänster inom bilbranschen. Det är ett etablerat företag som registrerades 2012 med säte i Nacka. För ett sådant tjänste- och detaljhandelsinriktat företag är den låga vinstmarginalen på 0,8% ovanligt svag och indikerar utmaningar med att generera lönsamhet från kärnverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 123 479 SEK till 16 786 SEK, en minskning på 106 693 SEK eller 86,4%. Den extremt låga vinstmarginalen på 0,8% visar att företaget knappt är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 36,6% är acceptabel men inte stark. Det innebär att 36,6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på betydande skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 612 245 SEK till 618 638 SEK, en ökning på 6 393 SEK eller 1,0%. Denna lilla ökning är huvudsakligen en följd av årets blygsamma resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 430 358 SEK till 2 194 731 SEK, en nedgång på 235 627 SEK eller 11,4%. Denna minskning är betydande och tyder på försämrad försäljning eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 106 693 SEK eller 86,4% visar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Omsättningsminskning på 235 627 SEK eller 11,4% indikerar försämrad marknadsposition eller minskad efterfrågan
  • Mycket låg vinstmarginal på 0,8% ger lite utrymme för investeringar eller oförutsedda kostnader
  • Tillgångstillväxt på 7,5% utan motsvarande intäktsökning kan tyda på ineffektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Eget kapital ökade något till 618 638 SEK vilket ger en viss finansiell stabilitet
  • Soliditeten på 36,6% ger fortfarande viss kreditvärdighet trots de negativa trenderna
  • Företaget har överlevt sedan 2012 vilket visar på erfarenhet och tidigare framgångsrik verksamhet