15 040 454 SEK
Omsättning
▼ 21,1%
1 606 810 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 80,7%
46%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 850 650 SEK
Skulder:-2 604 282 SEK
Substansvärde:2 246 368 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med tydliga motsättningar mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig omsättningsminskning på över 20% har bolaget mer än fördubblat sitt eget kapital och förbättrat resultatet med över 80%. Den höga soliditeten på 46% och vinstmarginalen på 10,3% indikerar ett välskött företag som genomgår en strukturomvandling eller fokuserar på mer lönsamma verksamhetsområden.

Företagsbeskrivning

Företaget tillhandahåller administrativa tjänster och driver bilverstadsrörelse, antingen självt eller genom dotterbolag. Denna verksamhetskombination kan förklara den minskade omsättningen tillsammans med förbättrad lönsamhet, om företaget har rationaliserat eller sålt av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 889 329 SEK till 1 606 810 SEK, en ökning med 717 481 SEK (+80,7%). Denna förbättring visar att företaget har blivit mer effektivt och lönsamt trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 46,0% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsstabilitet och låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 997 837 SEK till 2 246 368 SEK, en tillväxt på 1 248 531 SEK (+125,1%). Denna kraftiga ökning kan förklaras av det goda årets resultat och eventuella inskjutningar av kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 19 061 599 SEK till 15 567 788 SEK, en nedgång på 3 493 811 SEK (-21,1%). Denna betydande minskning kan tyda på avveckling av verksamhetsdelar eller försäljning av dotterbolag.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på -21,1% kan på sikt hota företagets marknadsposition och skalbarhet
  • Minskande tillgångar från 5 448 588 SEK till 4 850 650 SEK (-11,0%) kan indikera avveckling av produktiv kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatförbättring på +80,7% visar god operativ effektivitet och kostnadskontroll
  • Mycket stark soliditet på 46,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med +125,1% stärker företagets finansiella grund och kreditvärdighet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig omställning mot högre lönsamhet men lägre volym, med divergerande trender där omsättning och tillgångar minskar medan resultat och eget kapital förbättras kraftigt. Denna omvandling tyder på en strategisk ompositionering mot mer lönsamma verksamhetsområden.