6 062 000 SEK
Omsättning
▲ 7 477,5%
712 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 862,2%
27%
Soliditet
God
11,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 403 213 SEK
Skulder:-1 744 240 SEK
Substansvärde:658 973 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2019 med omsättningsökning på över 7 000% och resultatökning på över 800%. Denna dramatiska förbättring indikerar antingen en genomgripande förändring i verksamheten, ett genombrott på marknaden eller möjligen en förvärvad verksamhet. Trots den imponerande tillväxten ligger soliditeten på 27%, vilket är acceptabelt men inte exceptionellt starkt, vilket tyder på att tillväxten till stor del har finansierats med skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av bilaccessoarer, nyckelskal och GPS-utrustning med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet är typiskt sett detaljhandelsinriktad med relativt låga marginaler, vilket gör den höga vinstmarginalen på 11,7% anmärkningsvärd för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 74 000 SEK till 712 000 SEK, en ökning med 862,2%. Den höga vinstmarginalen på 11,7% är exceptionellt bra för en detaljhandelsverksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 27,0% är acceptabel men inte exceptionellt stark. Detta indikerar att en del av tillväxten har finansierats med externt kapital, vilket medför en viss finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 106 416 SEK till 658 973 SEK, en tillväxt på 519,2%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 80 000 SEK till 6 062 185 SEK, en ökning med 7 477,5%. Detta indikerar antingen ett genombrott på marknaden, ett större kundförvärv eller en betydande expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Rapid tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Soliditeten på 27% är acceptabel men inte stark, vilket indikerar beroende av extern finansiering
  • Stor ökning av tillgångar från 148 327 SEK till 2 403 213 SEK kan medföra kapitalbindning och likviditetsutmaningar

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 7 477,5% visar stark marknadsposition
  • Hög vinstmarginal på 11,7% indikererar effektiv verksamhetsstyrning och prissättning
  • Kraftig ökning av eget kapital med 519,2% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringar: omsättning (+7477,5%), resultat (+862,2%), eget kapital (+519,2%) och tillgångar (+1520,2%). Denna samstämmiga positiva utveckling över alla områden indikerar en genomgripande och framgångsrik förändring i företagets verksamhet under 2019.