2 598 491 SEK
Omsättning
▼ 42,5%
564 870 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 900,6%
41,6%
Soliditet
Mycket God
15,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 031 851 SEK
Skulder:-1 740 282 SEK
Substansvärde:1 146 569 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 42,5% men samtidigt en dramatisk resultatförbättring på 900,5%. Detta tyder på en genomgripande omstrukturering där företaget har minskat sin verksamhet men samtidigt kraftigt förbättrat lönsamheten. Den höga soliditeten på 41,6% och den starka kapitaltillväxten visar på ett stabilt finansiellt läge trots omsättningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom fotografering, bild och ljussättning genom bifirman Stairway Light. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande omsättning beroende på kundbeställningar och marknadsförhållanden inom evenemangs- och reklambranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 56 456 SEK till 564 870 SEK, en ökning med 508 414 SEK. Den extremt höga vinstmarginalen på 15,1% visar att företaget har blivit mycket mer effektivt trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 41,6% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 817 691 SEK till 1 146 569 SEK, en tillväxt med 328 878 SEK. Denna förbättring kommer främst från det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 844 021 SEK till 3 748 389 SEK, en nedgång med 1 095 632 SEK (-22,6%). Denna betydande minskning kan tyda på färre projekt eller lägre priser i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 1 095 632 SEK kan vara ohållbar på lång sikt trots nuvarande hög lönsamhet
  • Tillgångarna har minskat med 350 452 SEK vilket kan indikera nedskärningar i produktionskapacitet eller utrustning
  • Branschen för fotografering och ljussättning är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i reklam- och evenemangsbranschen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhetsutveckling med vinstmarginal på 15,1% visar på effektiviseringspotential
  • Hög soliditet på 41,6% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar eller expansion
  • Kapitaltillväxt på 328 878 SEK ger stabil grund för att ta emot större projekt eller diversifiera verksamheten

Trendanalys

Omsättningen har minskat kraftigt över de tre senaste åren, från 7,3 miljoner till 2,6 miljoner SEK, vilket indikerar en betydande nedgång i försäljningsvolym eller att företaget har skalat ner sin verksamhet. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats markant under 2024 till 565 tusen SEK efter en svag period 2023, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Eget kapital och soliditet har stärkts avsevärt, vilket visar på en finansiell stabilisering och minskad skuldsättning. Den höga vinstmarginalen på 15,1 % 2024, trots lägre omsättning, pekar på en strategiförändring mot en mer lönsam men mindre volymdriven verksamhet. Framtida utmaningar inkluderar att vända omsättningstrenden uppåt samtidigt som den höga lönsamheten bibehålls.