58 363 124 SEK
Omsättning
▲ 29,2%
1 606 996 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 143,9%
25,3%
Soliditet
God
2,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 423 216 SEK
Skulder:-5 428 319 SEK
Substansvärde:1 444 897 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2023 med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med 29,2% till 58,6 miljoner SEK, men den mest anmärkningsvärda utvecklingen är den mer än fördubblade vinsten och det nästan tredubblade eget kapitalet. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en utmaning med den låga vinstmarginalen på endast 2,7%, vilket indikerar att företaget arbetar med smala marginaler. Den snabba tillväxten har finansierats genom en kraftig ökning av tillgångarna, vilket tyder på en expansiv strategi.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver köp och försäljning av bilar och klockor, en verksamhet som ofta kännetecknas av höga omsättningssiffror men relativt smala vinstmarginaler på grund av konkurrens och höga inköpspriser. Detta stämmer väl överens med den låga vinstmarginal som redovisas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 658 894 SEK till 1 606 996 SEK, en ökning med 948 102 SEK eller 143,9%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 25,3% är acceptabel men inte exceptionellt hög. Det innebär att 25,3% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten är skuldfinansierat. För en handelsverksamhet med lager kan detta vara normalt.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 495 880 SEK till 1 444 897 SEK, en ökning med 949 017 SEK. Denna ökning är i linje med årets vinst, vilket indikerar att vinsten har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 45 159 245 SEK till 58 575 847 SEK, en tillväxt på 13 416 602 SEK eller 29,2%. Detta visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 2,7% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress från konkurrenter.
  • Tillgångarna har ökat med 140,7% till 7,4 miljoner SEK, vilket troligen innebär en betydande ökning av lagernivåer och därmed en högre risk för bundet kapital och värdeminskning.
  • Trots stark tillväxt är det eget kapitalet på 1,4 miljoner SEK fortfarande relativt litet i förhållande till omsättningen på 58,6 miljoner SEK, vilket kan begränsa möjligheten till ytterligare expansion.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 143,9% visar på stark operativ effektivitet och god kostnadskontroll.
  • Omsättningstillväxten på 29,2% är betydligt högre än branschgenomsnittet och visar på framgångsrik marknadsföring och försäljning.
  • Den snabba tillväxten i eget kapital med 191,4% ger företaget en stabilare finansieringsbas för framtida investeringar.

Trendanalys

Alla trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+29,2%), resultat (+143,9%), eget kapital (+191,4%) och tillgångar (+140,7%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik omställning eller expansiv fas för företaget.