24 304 675 SEK
Omsättning
▲ 251,3%
1 366 684 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,6%
71,8%
Soliditet
Mycket God
5,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 608 025 SEK
Skulder:-734 207 SEK
Substansvärde:1 873 818 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtutveckling med en omsättningstillväxt på över 250% och en resultattillväxt på 41,6%. Den höga soliditeten på 71,8% indikerar ett stabilt kapitalunderlag trots den snabba expansionen. Denna kombination av explosiv tillväxt och finansiell stabilitet är imponerande och tyder på att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet betydligt utan att äventyra sin finansiella hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver köp, försäljning och förmedling av fordon inklusive bilar, husvagnar, släpvagnar och andra motordrivna fordon. Den snabba tillväxten i omsättning från 6,9 miljoner till 24,5 miljoner SEK på ett år tyder på att företaget har expanderat sin kundbas, ökat sin fordonsportfölj eller förbättrat sin omsättningshastighet avsevärt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 965 063 SEK till 1 366 684 SEK, en tillväxt på 41,6%. Trots den kraftiga omsättningsökningen lyckades företaget behålla lönsamheten och öka sin vinst.

Soliditet: Soliditeten på 71,8% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 141 094 SEK till 1 873 818 SEK, en tillväxt på 64,2%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 1 366 684 SEK som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 6 935 688 SEK till 24 505 568 SEK, en tillväxt på 251,3%. Detta indikerar en betydande expansion av verksamheten och förbättrad marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Kraftig expansion kan leda till kvalitetsproblem eller utmaningar i operativ hantering
  • Branschen är konjunkturkänslig och en nedgång kan påverka efterfrågan på fordon

Möjligheter

  • Företaget har bevisat en förmåga att skala upp verksamheten betydligt med bibehållen lönsamhet
  • Den höga soliditeten ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark marknadsposition med ökad omsättning från 6,9 miljoner till 24,5 miljoner SEK på ett år

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+251,3%), resultat (+41,6%), eget kapital (+64,2%) och tillgångar (+73,5%). Trenden är exceptionellt positiv med explosiv tillväxt i kombination med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.