4 747 638 SEK
Omsättning
▲ 34,5%
882 838 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,6%
56,5%
Soliditet
Mycket God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 623 548 SEK
Skulder:-808 132 SEK
Substansvärde:860 031 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 18,6% kombinerat med en soliditetsnivå på 56,5% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i omsättning (+34,5%) och resultat (+29,6%) tyder på en stark marknadsposition och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat återförsäljarföretag inom mopeder och promenadscootrar, verksamt sedan 2011. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler i Taberg, Jönköping, vilket är typiskt för detaljhandelsföretag i denna bransch där fysisk butikslokal är viktig för kundnärvaro och produktdemonstration.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 681 439 SEK till 882 838 SEK, en ökning med 201 399 SEK eller 29,6%. Den höga vinstmarginalen på 18,6% indikerar effektiv kostnadskontroll och god prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 56,5% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 530 700 SEK till 860 031 SEK, en tillväxt på 329 331 SEK eller 62,1%. Denna förbättring drivs främst av årets starka resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 319 813 SEK till 4 748 411 SEK, en tillväxt på 1 428 598 SEK eller 34,5%. Detta visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapitalbindning i lager och kundfordringar, vilket kräver kontinuerlig likviditetsstyrning
  • Hyreslokaler medför löpande kostnader och beroende av hyresvärd
  • Branschen kan vara konjunkturkänslig vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Stark tillgångstillväxt på 47,0% till 2 623 548 SEK ger god kapacitet för fortsatt expansion
  • Hög vinstmarginal på 18,6% ger goda förutsättningar för investeringar och framtida tillväxt
  • Betydande eget kapital på 860 031 SEK ger finansiell styrka att utnyttja marknadsmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt +34,5%, resultattillväxt +29,6%, eget kapital tillväxt +62,1% och tillgångstillväxt +47,0%. Den konsekventa förbättringen inom alla områden indikerar en mycket positiv trend och välskött verksamhet.