20 479 000 SEK
Omsättning
▼ 3,3%
3 729 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,5%
85%
Soliditet
Mycket God
18,2%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-18

Substansvärdering

Tillgångar:23 978 440 SEK
Skulder:-2 944 001 SEK
Substansvärde:18 947 458 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande rörelsemässiga försämringar. Den exceptionellt höga soliditeten på 85% och det starka eget kapitalet på nästan 19 miljoner SEK ger företaget goda marginaler att hantera konjunktursvängningar. Trots detta noteras en tydlig nedgång i både omsättning (-3,3%) och resultat (-16,5%), vilket indikerar utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget har lyckats öka sitt eget kapital med 13,1% och tillgångarna med 7,8%, vilket visar på en fortsatt stark balansräkning trots de svagare rörelseresultaten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat lackeringsföretag för fordon och detaljer samt design av fordon och skyltar, verksamt sedan 1991. Denna typ av verksamhet är typiskt konjunkturkänslig och påverkas av efterfrågan på fordonsunderhåll och designtjänster. Den höga vinstmarginalen på 18,2% är anmärkningsvärt bra för branschen och indikerar specialiserade tjänster eller starkt marknadsfördande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 4 465 000 SEK till 3 729 000 SEK, en minskning med 736 000 SEK (-16,5%). Den procentuellt större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 16 751 492 SEK till 18 947 458 SEK, en tillväxt med 2 195 966 SEK (+13,1%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 3 729 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 21 323 808 SEK till 20 478 929 SEK, en nedgång med 844 879 SEK (-3,3%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller konkurrenspress i branschen.

Huvudrisker

  • Fortsatt nedgång i omsättning på 844 879 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad marknadsandel
  • Resultatet sjönk med 736 000 SEK vilket är en betydande försämring av lönsamheten
  • Den stora resultatminskningen på 16,5% trots relativt liten omsättningsnedgång tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 85% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 2 195 966 SEK vilket stärker företagets finansiella grundval
  • Fortfarande mycket hög vinstmarginal på 18,2% visar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Tillgångstillväxt på 7,8% indikerar fortsatta investeringar i verksamheten